26 Eylül 2018

Osmanlı’nın Ekonomi anlayışını aktardı


Osmanlı Ekonomi Tarihi uzmanı Mehmet Genç, Serdivan Fikir ve Sanat atölyesinde, Osmanlı’nın iktisadi ve ekonomik hayatını ayrıntılarıyla aktardı.

Türkiye’de birçok üniversitede görev yapmış, "Osmanlı Ekonomi Tarihi" alanında yaptığı çalışmalarla sadece ülkemizde değil uluslararası sahada da büyük ses getirmiş "Osmanlı Ekonomi Tarihi" uzmanı Mehmet Genç, Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde (SFSA) gündem yaratacak bilgiler paylaştı. Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın da katıldığı, Fikir ve Sanat Akademisi Meydanı’nda gerçekleşen söyleşide katılımcılar merak ettikleri sorulara da cevap buldu.
KIYASLI ANLATIM
Osmanlı döneminin i ekonomik hayatını, 600 yıldan fazla süren imparatorluğun ayakta kalmasındaki bilinmeyen faktörleri, dünya devletleri ve rejimleri ile kıyaslayarak anlatan Genç, bunun en önemli aktörlerinden olan toprak sistemi ile eşitlikten bahsetti.
Genç, Osmanlı Devleti’nin yıllarca süren toprak sisteminin büyük devlet olmasının ve dünyaya hükmetmesinin en önemli nedeni olduğunu ifade ederek, “Osmanlı’da köylüler devlete ait toprağı ekip biçiyor, kazandığını satabiliyordu ve toprağını satmadıkça, bırakmadıkça, terk etmedikçe devlet toprak sahiplerine müdahale etmiyordu. Yani Toprak sisteminde çifte mülkiyet vardı. Köylü toprak benim derken, asıl toprağın sahibi devletti. Ama köylünün bu mülkiyet anlayışını benimsemesi, devlete bağlılığı ve büyümeyi tetikleyen en önemli etkendi” dedi.
FAKİRLİK ANLAYIŞI
Avrupalılar tarafından Osmanlıdaki tımar sisteminin ve devlet kurumlarının çok detaylı incelendiğini belirten Genç, Avrupalı seyyahların ve alimlerin incelemelerinden çarpıcı örnekler de verdi. Osmanlı’da fakirliği silmek için hemen her bölgede hatta köylerde dahi imarethaneler kurulduğunu ve İslam’a göre hareket edilerek 1 günlük yiyeceğin ihtiyaç sahiplerine verildiğini söyledi. Genç, “İslam’a göre bir günlük yiyeceğini bulan kişi dilenemez. Bu da Osmanlı’da dilenciliğin ve fakirliğin önünü kesen en önemli etkendir” dedi.
 
27 Kasım 2014 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI