22 Temmuz 2019

Gazelle’den yeni yatırım


İlimizde üretilen Rusya’nın en büyük ticari araç markası Gazelle, gelecek yıldan itibaren 15 milyon Avroluk ek yatırım kararı aldı. 2015’te 4 bin 500 otomobil üretecek olan fabrika, 30 olan işçi sayısını da 75’e çıkarmayı hedefliyor

Söğütlü’de bulunan Rus ticari araç markası Gazelle dün fabrikada basın mensuplarıyla buluştu. Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, GAZ Türkiye Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu ve Gaz Grup Avrasya Bölge Müdürü Viktor İvanenko basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
YATIRIM KARARI
Gaz markasının Avrupa’da ilk 10 arasında yer aldığını belirten Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, Gaz’ın farklı modellerinin üretimini Sakarya’da gerçekleştirdiklerini söyledi. İlimizde yaptıkları yatırımın Türkiye için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “İki yıl önce başlattığımız yatırım sonucunda bugünkü seviyeye ulaştık. Yıllık üretim kapasitemizi 4 bin 500 adet olarak belirledik. Yıllık üretim planımız bin 500 adet. Eylül ayında üretime başladık. Şimdiye kadar 170 adet ürettik. 100’ünün satışını yaptık. Şu an günde 3 adet üretiyoruz. Günlük üretim kapasitemiz 6 adet. 2015-2016 yılında iç pazar, ihracat adetleri ve yeni modellerle doğru orantılı olarak ilave yatırım planlıyoruz. 2015 ve 2016 için 15 milyon Euro civarında yeni yatırım kararı aldık. Üretim tesisinin genişlemesi ve ilave tesislerin açılmasını içeren yatırımı 2 yıllık süreçte gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.
OTOMOTİV ÜSSÜ
İlimizin otomotiv üssü olduğuna dikkat çeken Gören, “Sakarya zaten otomobil üssü olmuş. Biraz ve destek gerekiyor. Sakarya, Detroit olma yolunda ilerliyor. Otomobilin geleceğini burada gördüğümüz için yatırımlarımızı burada yapma kararlılığındayız” dedi. Gören sözlerini şöyle sürdürdü: Şu anda yerlilik oranımız yüzde 30 civarında. Bu bizim için yeterli değildir ve bunu yüzde 45’ler seviyesine çekmek istiyoruz” dedi. Şu anda fabrikada 30 işçinin çalıştığına dikkat çeken Gören, “Bu sayıyı önümüzdeki günlerde 70-75’e çıkarmayı hedefliyoruz. 2016 yılı sonunda üretimimizin yüzde 30’unu ihraç edeceğiz”
TÜRKİYE YENİ PAZAR
Gaz Grup Avrasya Bölge Müdürü Viktor İvanenko ise Türkiye’nin yeni bir Pazar olduğunu belirterek, “2012’de başlayan Türkiye serüvenimizde en üst düzey üretim tekniklerini kullanıyoruz. İki hafta önce yan tedarikçilerimizle Rusya’da bir toplantı yaptık. Türkiye pazarına ve Türk yöneticilerine çok güveniyoruz” dedi. İvanenko, “Türkiye pazarında Gaz markasının imajı daha önce yara aldı. Son 2 yıldır yapılan müşteri odaklı çalışmalarla olumlu imajın tekrar kazanıldı. Artan bayi ve servis sayımız, ihracat rakamlarımız ve aracımıza gösterilen ilgi bu durumu doğrular nitelikte. Çok çalışarak daha da iyi olacağız. Öncelikli konularımızdan biri de fabrika yatırımımızı geliştirmek ve büyütmek” dedi. GAZ Türkiye Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu da, marka olarak Türkiye’nin her bölgesinde olmak istediklerini belirterek “Üretime başlamamızdan hemen sonra bayi sayımızı 23’e, yetkili servis sayımızı ise 42’ye çıkardık. Bu durum kısa sürede gerçekleşen büyük bir başarı hikayesidir” diye konuştu.
 
28 Kasım 2014 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI