19 Mayıs 2019

Göllerin kuruma nedenlerini araştırdı


Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Rümeysa Yıldız, Sapanca Gölü örneğinden yola çıkarak, kuruyan ve kurumakta olan göllerin, yok olma nedenlerini araştırdı. Yıldız, hazırladığı projeyi, TÜBİTAK proje yarışmasına gönderecek.

İlimizin başarılı okullarından Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, hazırladıklarılı projelerle farklı olduklarını ortaya koyuyor. Bu kapsamda Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Rûmeysa Yıldız, son 50 yıl içerisinde yok olan 16 gölün kuruma nedenlerini araştırdı. Rümeysa Yıldız tarafından hazırlanan proje TÜBİTAK tarafından düzenlenen, proje yarışmasına katılacak. Proje hakkında bilgi veren Yıldız, projeyi hazırlamakta ki amacının Sapanca Gölü örneğinden yola çıkarak kuruyan ve hala kurumakta olan gölün nasıl kuruduğunu anlamaya ve anladıklarımızı anlatarak farkındalık oluşturmayı amaçladığını söyledi.
ÜNİVERSİTE AYAĞI
Bu sorunun temelline inebilmek adına ilk olarak kapsamlı bir inceleme yapıldığını belirten Yıldız, Bu incelemenin sonucunda ele geçen veriler doğrultusunda halk ile anket ve röportaj yaptığını söyledi. Yıldız projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı, “Proje ile tükenmiş ve tükenmekte olan göllerin nasıl kuruduğuna değinilmiştir. Sonuçta her göl coğrafik şekli bakımından er yâda geç kuruyacaktır. Bizde bu kurumanın nasıl gerçekleştiğini yani sanayi amaçlımı doğal olarak mı veya arkasında tamamen farklı nedenler olup olmadığını araştırdık. Araştırmamızı netleştirmek adına Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümü Yrd.Doç.Dr. Cercis İkiel ile görüştük.”
KURUMA NEDENLERİ
Üniversitede ki araştırma görevlileriyle de görüştüğünün belirten Rümesysa Yıldız, “Milletvekili Engin Özkoç ile görüşme yapıtım. Bu anketler ve görüşmeler sonucunda Sapanca Gölünün kendini yenilemesinin artık çok zor olduğunu her ne kadar kış nedeniyle su seviyesi yükselmiş olsa da, dibinin tamamen çoraklaştığını öğrendik. Bu kurumanın nedenlerine baktığımızda yağıştan ziyade sanayi amacıyla kullanılmış olması ve Sapanca Gölünü besleyen önemli derelerin tahrip edilmiş olmasındandır sonucuna varıldık. Vardığımız bu sonuçlar doğrultusunda projemizin sonucunu oluşturduk” dedi.
 
22 Ocak 2015 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI