22 Temmuz 2019

Lahana fiyatlarını Kaynarca belirliyor


Kaynarca’da lahana üreticileri, toplandıkları meydanda talebe göre ürünlerinin fiyatını belirleyerek satış yapıyor, çiftçilerin "lahana borsası" dedikleri meydan, hareketli günler geçiriyor.

İLÇE MÜDÜRÜ
Niğde ve Samsun’un ardından ülkenin en önemli lahana üreticisi konumundaki ilçede, kış aylarındaki hasatla çiftçilerin yüzü gülüyor. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Zonguldak gibi birçok şehrin lahana ihtiyacının karşılandığı ilçede, üreticiler toplandıkları meydanda adeta "borsa" oluşturarak ürünlerinin fiyatını belirliyor. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Ulvi Özerdem, yaptığı açıklamada, lahananın ilçede ikinci ürün olarak yetiştirildiğini söyledi.
ÜÇÜNCÜ SIRA
"Niğde, Samsun Bafra’dan sonra Türkiye’de üçüncü sırada üretim potansiyeline sahibiz" diyen Özerdem, ilçenin yakınlığı nedeniyle İstanbul halinin rağbet ettiği bölgede bulunmanın avantajını yaşadıklarını anlattı. İlçedeki lahana üreticilerinin sorunlarını daha iyi çözebilmek için sebze üreticileri birliği kurma aşamasında olduklarına dikkati çeken Özerdem, “Bu birliği kurmakla pazar sorunu ve diğer hizmet alımlarında çiftçilerimize daha iyi hizmetler sunacağımıza inanıyoruz” dedi.
FİYAT BELİRLEYİCİ
İlçede sebze hali bulunmaması nedeniyle lahana üreticilerinin meydanda bir araya geldikleri bilgisini veren Özerdem, sözlerini şöyle tamamladı: "Burada, lahana miktarına ve alıcı sayısına göre günlük fiyatlar tespit ediliyor ve bu fiyatlarla satış yapılıyor. Sebze üreticileri birliği kurulduktan sonra birlik marifetiyle dışarıdan daha büyük firmalarla bağlantıya geçilerek çiftçimizin daha fazla kazanması, onların daha iyi noktaya gelmesi için çalışmalarımız olacak.” 
7 Şubat 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI