23 Eylül 2018

KEMAL ÖZTÜRK’E SAKARYA CHİCAGO OLURKEN !..


Mehmet Salih Gül bir dolmuş taksi şoförü. Et Balık hattında durak başkan yardımcısı... AKP’den Milletvekili Aday Adayı Kemal Öztürk’ün Sakarya’nin Chicago ile yarışması gerektiğini belirten açıklamasını Facebook’taki sayfasında yorumlamış… Gül’ün Sakarya’

SAKARYA CHİCAGO OLURKEN !..
Bir kaç gün önce Sakarya milletvekili aday adayı sayın Kemal öztürk bey ''Allahın izniyle bu şehir dünyada tanınır, ancak bu şehirde gördüğüm en büyük HATA sakaryayı kocaeli ile yarıştırmak''..ve devamla eğer mukayese edilecekse , sakaryayı chicago ile mukayese edip hedefi büyük tutmaktan bahsetmişti...
Aynen katılıyorum.. ancak ve maalesef ki ; Ne yapalım ? ufkumuz ,vizyonumuz düşünsel anlamda birikim ve kapasitemiz bu kadar.. ayıbımızı yüzümüze vurmasaydın ya iyi olacaktı...Kocaelinin bir ilçesi olma sendromundan bir türlü yakamızı kurtaramıyoruz kemal bey..Aradan yıllar geçti önce İL olduk ardından deprem felaketiyle birlikte büyük il olmayı bahşettiler, tamam doğru, ancak bizler büyük düşüncelere sahip olamayıp kadük kaldık, özür borcumuz var ,sakaryalıya..burada yaşayanlar olarak...
Siyasilerimiz her seçim dönemimde parlak nutuklar atıyorlar ve itiraf etmeliyim ki; bu arkadaşımız görev alırsa , sakaryanın sorunlarını bir bir çözer şeklinde beklentilerimiz oluşuyor.fakat seçim dönemi sona erip GEÇİM dönemi başlayınca ortalıkta pek kimseyi göremiyoruz kemal bey...
Bu nutukların başında gelende (benim de içlerinde bulunduğum) ULAŞIM sektörü..Mevcut yöneticilerin bu konuda aldığı mesafe yanılmıyorsam 80-100 kadar otobüs alıp sakaryanın daracık sokaklarında ulaşımı daha bir içinden çıkılmaz hale getirmekten başka bir şey değildir.Unkapanı meydanına gider bakarsanız konu daha iyi anlaşılır zannımca..
Sakarya ulaşımı Fatihlere emanet..Bir önceki Fatih başkanımız aynı zamanda iyi bir akademisyen idi..Bizleri ilkokul çocukları gibi karşısına alıp sıraya dizer ve çokda anlayamadığımız ancak ayıp olmasın diye başımızı salladığımız projelerden bahsederdi.Bütün araçların aynı anda büyütülmesinden..büyük büyük otobüsler almamız gerektiğinden tüm ulaşım çalışanlarının birleşip şirketleştikten sonra büyük abi olarak b.ş.belediyesi ile beraber çalışmaktan ve daha neler neler..hep başımızı salladık ancak pek de inanasımız gelmedi... zaten o da fazla bir icraat yapamadan daha üst makamlara terfi ettirildi, sakaryadan ayrıldı..
Gelelim yeni FATİHimize..Doğrusu ya yeni fatihimiz hiçte beklenmedik bir şekilde bir anda ulaşım sorunlarını kucağında buldu..henüz koltuğuna bile tam ısınamamışken ..
Oda başkanlarının farklı tavırları..durak başkanlarının kaprisleri ve tabandan kopuk yaklaşımları...Ne yapsın ? ulaşım sorunlarını cesaretle ele alıp çözmesi gerekiyordu... ..Yeni fatihimizin..kendini ispatlayıp seleflerinin çözemediği konulara hızlı ancak akıllı bir giriş yaptı..yutabileceğimiz lokmalardan anlatmaya başladı..Mütevazi ve alçak gönüllü bir iletişim kurarak durakları ziyaret edip sorunları bire bir dinleyip toplantılar yapmaya başladı..
Başlangıç olarak seçilen pilot bölgede kırmızı dolmuşları minibüs yapıp değer yolcu ve araç büyüklüğü olarak eşitlemek.. ...Burada başarılı olunursa .ilerisi için projelerinin tümünü daha rahat gerçekleştirebilirdi.Aslında fazlada ürkütmemek lazım ulaşım esnafını... neticede karşısında oxforttan mezun insanlar yoktu..Henüz daha ilk adımlar atılmıştı ki..acziyet ve cehalet temayüz etti.. Oda başkanları ve durak başkanları bu proje aslında bizim.. yıllardır üzerinde .çalışıyoruz vs. şeklinde ellerinde imzalı a-4 kağıtları gazetelere boy boy pozlar verip daha ne olacaklarını bile tam olarak anlayamadıkları bir durumdan vazife çıkarıp tribünlere mesaj vermeye başladılar bile...Bir yandan da anlaşamadıkları durakları adeta yok sayarak,kemmiyet ve keyfiyet açısından birleşimden muhaf tutuyorlardı..
Aslında olacak olan ve cesaretle söylenemeyen üçyüz küsür taksi dolmuş ve beşyüz küsür minibüsün bu haliyle daracık kalan bir avuç şehir merkezine sığamayışları..üstüne üstlük belediye ulaşımı ne kadar otobüs alırsa alsın, bu durum karşısın da ulaşımda zararının önüne bir türlü geçilemeyişi.. ..
Önce bu esnaf gurubu eğitilip ellerine hiçbir işe yaramayacak olan bir kağıt parçası tutuşturuldu..Artık sizler üçbeş saat eğitildikten sonra bakın na kadar da medeni oldunuz falan denildi..unutuldu...Sonrasında bu araçları bir şekilde trafikten çekip yerine otobüs ve hatta ilerisi için hafif raylı taşımacılık konulması gerekiyordu ancak bu nasıl anlatılsın dı..Anında kazan kaldırıp şehir trafiğini kilitlerler ve tüm siyasileri devreye sokup alınacak kararları iptal ettirebilirlerdi ve bu işe kalkışanlar kötü adam olarak anılmaya başlayabilirdi..durum vahim yani aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık nevinden bir şey..Kart ellidört takılması lazım..vergiler tam olarak eksiksiz tahsil edilmesi lazım ..Devlet başkanımızın projesi olan 65 yaş üstünü bunlara bedava taşıtmak lazım..araç içlerini sakat arabası alacak şekilde dizayn etmek lazım..vs. .
Esnaf diyor ki; bizler kar amaçlı kuruluşuz.belediye ulaşımı diyorki; bizler hizmet amaçlı kuruluşuz..yani ayrı dünyaların insanları... bir araya gelmeleri oldukça zor...
Buyrun bu ahval ve şeraitte dahi mesele nasıl çözülür? bizlere bir akıl ver kemal bey...galiba siz daha ileriyi görensiniz. sakarya chicago olur mu ?sizce.....msg. (Mehmet salih gül)
8 Mart 2015 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 8 Mart 2015 , Pazar

saim tatlı

Çok güzel bir yazı. Yazar kadronuzda da görmek isteriz

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI