15 Ağustos 2018

'TAŞERON KONUSU KANAYAN YARAMIZDIR'


HAK-İŞ genel sekreteri Dr. Osman Yıldız ‘Taşeron konusu Türkiye’nin kanayan yarasıdır’ dedi. Yıldız, tüm çalışanları örgütlenme çağrısında da bulundu.

HAK-İŞ hizmet iş tüm belediye ve genel hizmet işçileri sendikası, taşeron işçileri bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı Adapazarı Kültür Merkezinin (AKM) Konferans salonunda taşeron işçilerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Düzenlenen bilgilendirme toplantısına HAK-İŞ Genel Sekreteri Osman Yıldız, Hizmet-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü, Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez Avukatı Hüseyin Öz ve Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı ve aynı zamanda Hak-İş Sakarya İl Başkanı olan Mehmet Mesut Gökdemir ve yönetimi katıldı.İŞÇİ SORUNLARI
Toplantıda taşeron işçilerin sorunları ve çözüm önerileri, taşeron işçilerde toplu iş sözleşmelerinin süresi, toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan fiyat farkının ödenmesine ait yönetmelik, kamu ihale kanununa göre ihale edilen personel çalıştırılmasına ve hizmet alımında istihdam edilen işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesi hakkında bilgi verildi.

KADRO VAADİ
AKM’de yapılan konuşmada söz alan Hizmet-iş Sendikası Genel Mali Sekreteri olan Fahrettin Kütükçü deprem zamanından  kadro vaat edilip halen taşeron işçi arkadaşlarını salonda gördüğünü ifade etti. Kütükçü “Taşeron işçi denilince akla emeği çalınmış, senelik izni olmayan, tazminatı olmayan, gecesi gündüzü belli olmayan ve iş güvencesi olmayan insanlar geliyor aklımıza. Sendikaların örgütlü bir şekilde çalışarak birçok zorluğu atlatarak bugünlere geldiğini hatırlatmak istiyorum” dedi.

‘BİZ KARARLIYIZ’
HAK-İŞ genel sekreteri Dr. Osman Yıldız, Sakarya’da çalışan ve emekli sayısının çok olduğunu söyledi. Taşeron işçilerinin gönüllerinin büyük, sefaletlerinin çok olduğu bir durumla karşı karşıya olduğunu açıklayarak “Hak iş konfederasyonu olarak bugüne kadar bir gayret içerisinde olduk. Sendika sayılarının arttırdık ve çalışmalarımıza çok yönlü olarak devam edeceğiz. Bu kapsamda yeni iş kolları açacağız. Sakarya’da küçük bir Hak-iş Konfederasyonu oluşturmak için kararlıyız” diye konuştu.

KANAYAN YARA
Osman Yıldız  taşeron işçilerin sorunlarına da değindi. Taşeron konusunun Türkiye’de kanayan bir yara olduğunu belirten HAK-İŞ genel sekreteri Dr. Osman Yıldız ekonomik modeli eleştirdi. Haksızlıklara yol açan, adaleti zedeleyen ve ikili yapıyı öngören bir sistemin var olduğunu belirterek ‘Bu kapsamda ekonomik, sosyal, siyasi ve sınır ötesi sorunlar dâhil olmak üzere kurum olarak hiçbir konu karşısında ağlama duvarına dönüşmemiz mümkün değildir’ açıklamasını yaptı.  Toplantının devamında örgütlenme çağırısında da bulunuldu. Gamze KURTÇU
18 Mart 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI