18 Ekim 2018

VATANDAŞTAN 'SU FATURASI' TEPKİSİ


Dün maillerimi, kontrol ederken 18 Mart tarihinde atılmış, iletiyi gözden kaçırdığımın farkına vardım. Bir bayan okurumun gönderdiği iletiyi okuyunca, nasıl atladım demekten kendimi alamadım.

Öncelikle bayan okurumuzdan özür dilerken, bizi aktarılan konuyu sizlerle paylaşıyorum:
“ Vatandaş sorumluluğum gereği, geçtiğimiz ocak ayında (2015) belkide pek çoğumuzun gözünden kaçmış olabilecek bir belediye oldu-bittisine halkın dikkatini çekebilmek için yardımınızı rica ediyorum.
       Ocak 2015'e ait su faturamın kabarıklığı, incelememe sebep oldu. Gördüm ki, aşağı yukarı otuz günde okunan sayaçlar bu defa kırkbeş günde okunmuştu.
BU NE ANLAMA GELİYOR?
Bir hanenin bir ayda 15 m3 olarak tahmin edilen ve hesap dilimlemeleri buna göre yapılan su tüketiminin bir kaç günlük gecikmeyle 15 m3 ün üzerine çıkarılması anlamına geliyor. Bu da birim fiyatının 1,20 değil 2,40 olarak hesaplanması demek. Yani tam iki katı. Burada bir şark kurnazlığı yapıldığını düşünmemek mümkün mü?  Bir ay sonraki faturamın 12 m3 lük su sarfiyatını da karşılaştırarak SASKİ'ye itiraz başvurusunda bulundum. İlgili memur, "kar nedeniyle" bu gecikmenin yaşandığı yönünde bir açıklama yaptı. Bana göre özrün kabahatten de büyük oluşudur bu. Zira kar nedeniyle bir ulaşım sorunu oluşmuşsa bu da belediyenin hizmet sorumluluğunda değil midir?  Okullar hariç (ki bu bazılarına göre gereksiz uzatılmış bir kar tatiliydi) bütün kurumların görevini sürdürdüğü o günlerde belediye okullarla birlikte kar tatili mi yapmıştı? Diyelimki, sebep olumsuz hava koşulları olsun, bu süre onbeş gün mü sürmüştür? Ayrıca aşan kısım bir ceza gibi neden vatandaşa yüklenmiştir? Bu durumda Erzurum, Kars vb. doğu illerinde bu işler kışın askıya mı alınmaktadır acaba?    Zaten türlü vergi vs. kalemlerle üç kuruşluk olanı beş kuruşa ödediğimiz yetmiyormuş gibi üste birde böyle hileli yöntemlere başvurulmasına tahammül gösteremem.  Halka, HAK'ka hizmet için yola çıkanların bu tip hatalara düşmemesini beklemek dürüst ve sorumluluklarını yetirenlerin hakkı değil midir?”
2 Nisan 2015 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI