20 Haziran 2019

MEHMET DÜZLÜ: NEDEN SADECE İMAM HATİP ?


Düzlü, imam hatiplerin dışında öğrencilerin yönlendirilmesi gereken farklı meslek türlerine ait okulların da bulunduğunu söyleyerek, “Neden bu okulların konuşulmayıp sadece imam hatiplerin konuşulduğu da sorgulanmalıdır” dedi.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Düzlü, ilimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imam hatibe dönüştürülen okullarla ilgili değerlendirmede bulundu. “İmam hatiplere dönüştürülme işlemleri gerçekten bir talebi karşılama adına mı yoksa konjoktür gereği bir yerlere şirin gözükme adına mı yapılmaktadır?”diye soran Düzlü, “Burada asıl önemli olan nokta budur. İmam hatip okulları hem ülkemiz hem de şehrimiz için gerekli olan okullardır fakat yönlendirmeyle ya da suni talep yaratarak mevcut okulların imam hatibe dönüştürülmesi eğitim gerçeğiyle bağdaşmayan bir uygulamadır” şeklinde konuştu.

İDEOLOJİK
İmam hatiplerin dışında öğrencilerin yönlendirilmesi gereken farklı meslek türlerine ait okulların da bulunduğunu söyleyen Düzlü, “Neden bu okulların konuşulmayıp sadece imam hatiplerin konuşulduğu da sorgulanmalıdır. Milli Eğitim politikaları günlük saptamalarla değil, uzun süreçlere yayılan politikalar olmalıdır. Ayrıca kişiye endeksli uygulamalara izin verilmemelidir. Dolayısıyla Sakarya ilinde bulunan okulların dayanaksız bir şekilde imam hatibe dönüştürülmesi Sakarya ilinin eğitimine olumlu bir katkı sağlamayacaktır. Zira meseleyi ideolojik değil, pedagojik düşünmek gereklidir.” dedi.

İSTİHDAM
“Pedagojik olarak bakıldığında imam ve hatiplik de tıpkı elektrikçilik, sıhhi tesisatçılık, muhasebecilik, pazarlamacılık gibi meslektir.” diyen Düzlü, “Bütün imam hatiplerden mezun olanların imam ve hatip olarak görevlendirilemeyeceği gerçeği ortadadır. Ülkede ve şehirde ihtiyaç duyulan mesleklerin istihdamı reel olarak tespit edilip, sağlıklı bir eğitim planlaması yapılmalıdır. Mesela elektronik mühendisi olacak bir bireye, bunun altyapısının ortaokuldan itibaren verilmesi de tıpkı imam hatipler gibi değerlendirilebilmelidir” ifadelerini kullandı. Tuğçe AĞIRLAR  
17 Haziran 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI