17 Temmuz 2019

Arazisinin satıldığı 12 yıl sonra öğrendi


Arazisinin satıldığı 12 yıl sonra öğrendi

Erenler de, tapulu arazisi encümen kararıyla, 12 yıl önce kendisinden habersiz satılan 72 yaşındaki çiftçi, açtığı davayla 17 bin metre karelik alanda belediyenin imar uygulamalarına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldırdı.


Sonradan
Erenler Belediyesi encümenince 1996 yılında, İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca Kuzuluk mevkisinde bulunan 27 hisseli 17 bin metre karelik arazide parselasyon işlemi gerçekleştirildi. İmara açılan arazi, belediye payı kesildikten sonra hissesi bulunanlar arasında encümen tarafından taksim edildi. Zaman içinde söz konusu arazideki bazı arsalar alım satım işlemine konu oldu. İmara açılan arazinin kendisine ait 2 dönümlük bölümünde ceviz üretimi yapan 72 yaşındaki Ömer Özdemir, arazisinin tanımadığı kişilerce telle çevrilmeye çalışıldığını görünce, başkasına satıldığını öğrendi.
Mahkemeye
Parselasyon işlemi öncesi üzerinde ceviz ağaçları dikili bulunan tapulu arazisinin de başkalarına pay edildiğini, bu yerlerin de 4 ayrı kişiye satıldığını öğrenen Özdemir, bunun üzerine Sakarya 2. İdare Mahkemesine dava açarak, yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Mahkeme, müşterek mülkiyete konu olan imar parsellerinin hisseli olmak zorunda olduğu, Medeni Kanun gereğince müşterek mülkiyetin sona ermesinin, ya rıza ya da mahkeme kararıyla olacağı için, belediye encümeni kararıyla taksim yapılamayacağına karar verdi.
Baskı görüyor
Çiftçi Ömer Özdemir, yaptığı açıklamada, belediyelerin yasa gereği bu tür uygulamalar yapabildiğini ifade ederek, ''Bunlar emlakçılık yapmışlar. Benim yerimi bana sormadan satıp, başkalarına tapu vermişler. Bana da 3 yerde, değişik ölçülerde 1300 metre karelik bir yer belirleyip adıma tapu çıkarmışlar'' dedi. Açtığı dava nedeniyle kendisine baskı yapıldığını iddia eden Özdemir, mahkemenin ardından arazisi üzerine yaptığı kulübenin, kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkıldığını söyledi.
16 Ağustos 2008 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI