15 Ağustos 2018

MAHKEMEDEN ÖLÜM PARKINDA BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ


Baro’nun başvurusu üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi Erenler Belediyesi tarafından yüksek gerilim hattı altında inşa edilen Trafik Parkı’nda bilirkişi tarafından inceleme yapıldı

BİLİRKİŞİ HEYETİ
Sakarya Barosu’nun Erenler Belediyesi’nin yüksek gerilim hattı altında inşa ettiği Trafik Parkı’nda Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı bilirkişi heyeti tarafından ölçüm yapıldı. Dün sabah Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi ve bilirkişi heyeti Trafik Park’a geldi. Tespit sırasında Baro Başkanı da hazır bulundu. Bilirkişi raporunun ardından mahkeme Trafik Park’la ilgili tespitleri bir karara bağlayacak.


ELEKTROMANYETİK
Bilirkişi ölçümünde hazır bulunan Baro Başkanı Zafer Kazan, elektromanyetik alanın dünyada 2B kanser sınıfı olarak değerlendirildiğini belirterek, “Biz alanda bilirkişi tarafından bir tespit yapılmasını talep ettik. Bölgede daha önce yaptırdığımız ölçümlerde elektromanyetik kirliliğinin çok fazla olduğunu müşahede etmiştik. 8.5 ile 9.5 arasında bir rakam çıkmıştı” şeklinde konuştu.

Sakarya Barosu’nun başvurusu üzerine Sulh Hukuk Mahkemesi hakimliği tarafından kamuoyunda ‘Ölüm Parkı’ olarak bilinen Erenler Trafik Park’ta bilirkişi incelemesi yapıldı. Dün sabah saatlerinde gerçekleşen incelemede, bilirkişi parkın çeşitli yerlerinde ‘Elektromanyetik Alan’ ölçümü yaptı. Bilirkişi ve beraberindekiler zaman zaman Erenler Belediyesi personeli tarafından sözlü tacizine uğradı.

ÖZEL MÜLKİYET
Belediye görevlisi ilk olarak parkın içinin özel mülkiyet olduğunu iddia ederek, bilirkişiyi parkın içinden çıkardı. Daha sonra ölçümlerde hazır bulunan hakimin emri üzerine park açıldı ve çeşitli bölgelerden ölçüm yaptırdı. Ölçüm sırasında Erenler Belediyesi Basın personeli de olay yerine geldi. Bilirkişinin parkın ve çevresindeki oyun alanlarının hem bilimsel hem de sağlık açısından değerlendirmesini yapacağı öğrenildi.

SAĞLIK ÖRGÜTÜ
Bilirkişi ölçümünde hazır bulunan Baro Başkanı Zafer Kazan, elektromanyetik alanın dünyada 2B kanser sınıfı olarak değerlendirildiğini belirterek, “Biz alanda bilirkişi tarafından bir tespit yapılmasını talep ettik. Bölgede daha önce yaptırdığımız ölçümlerde elektromanyetik kirliliğinin çok fazla olduğunu müşahade etmiştik. 8.5 ile 9.5 arasında bir rakam çıkmıştı. Dünya Sağlık Örgütü 0.4 mikroteslalık değeri ciddi kansere yakalanma riski olarak görmüştür” dedi.

ÇOCUK PARKLAR
Erenler Trafik Park’ta Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı değerin 20 katından fazla elektromanyetik alanın olduğunu vurgulayan Başkan Kazan, “DSÖ, çocuk parklarının olduğu yerlerin 0.1 mikroteslanın altında olması gerektiğini ifade etmişken, bu değerin 20 kat üstünde bir değerin tespit edilmesi halinde özellikle çocuklarımızın geleceği açısından son derece vahim bir tehdit söz konusu demektir” dedi.

KİRLİLİK
Elektromanyetik kirliliğin gözle görülmediğinden ve etkisinin uzun zaman dilimi içerisinde görülmesinden ötürü yeterince önemsenmediğini vurgulayan Baro Başkanı Zafer Kazan, “Elektromanyetik kirlilikten en çok çocuklar, gençler, hamile kadınlar ve yaşlılar etkilenmektedir. Uluslararası bilimsel araştırmalarda çocukların 0.3 mikroteslanın üzerindeki manyetik alan değerlerinde bilhassa 6 yaş altındaki çocuklarda kansere yakalanma riskinde yüksek artış olduğu rapor edilmektedir” diye konuştu.

DEVAM EDECEK
Sakarya Barosu olarak halkı ilgilendiren her olayda olacaklarının altını çizen Başkan Kazan, “Biz parkta bilirkişinin inceleme yapmasını talep etmesini istedik. Konuyla ilgili hukuki takibimiz devam edecek” dedi.

Mustafa Kaya
 
8 Ağustos 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI