11 Aralık 2018

KARASU İÇİN KORKUNÇ RAPOR: YAZLIK ADI ALTINDA...


Eva Gayrimenkul tarafından Karasu’daki yapılaşma ile ilgili bir rapor hazırlandı. Rapora göre Karasu'da faaliyet gösteren müteahhitler hiçbir kural tanımadan boş buldukları arsaları yazlık adı altında betonlaştırıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Hasanoğlu, Karasu’da önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçları ise ilçedeki betonlaşmayı gözler önüne seriyor. Hasanoğlu, son yıllarda özellikle emekli kesimin Karasu'ya ilgi gösterdiğini belirterek, tatil amaçlı konutların ilçenin İstanbul-Ankara Caddeleri'nin kuzey bölgesinde yoğunlaştığını açıkladı.

YAPILAŞMA
Son beş yılda 1 milyon 603 bin 243 metrekare alana karşılık gelen 22 bin 736 konut inşaat ruhsatı verildiğine dikkat çeken Hasanoğlu, yapılaşmanın Karasu ve çevresinin sahip olduğu doğal dokuya uygun olmadığını vurguladı. Müteahhitlerin çoğunun binanın ruhsat ve eklerine aykırı imalatlar yaptığını iddia eden Hasanoğlu, söz konusu inşaatların yarısının ise dönüştürülemeyecek durumda olduğunun altını çizdi. Hasanoğlu, yazlık konutların İstanbul başta olmak üzere çevre illerdeki orta-alt gelir grubu hedeflenerek ucuz yapıldığını, kalitesiz malzeme ve işçilikle inşa edildiği ifade etti.

FİYATLAR
2015 yılı ortaları itibariyle Karasu'da konut fiyatlarının metrekaresinin 700 ila 1.800 TL aralığında değiştiğini kaydeden Hasanoğlu, projesinde sığınak olarak görülen bölüme havuz yapılarak çevresine sık olarak yerleştirilen, 40-70 metrekare büyüklüğünde konutlar içeren blokların sıralandığını belirtiyor. Söz konusu yapıların ucuz konut üretmek düşüncesiyle yapıldığını ifade eden Hasanoğlu, sitelerin hiçbir estetik ve güzelliğe sahip olmadığına vurgu yapıyor.

ISLAH PLANI
Karasu'da faaliyet gösteren müteahhitlerin hiçbir kural tanımadan boş bulduklarını arsaları yazlık adı altında betonlaştırdıklarını söyleyen Hasanoğlu, acil önemlerin alınması gerektiğini kaydetti. Karasu'nun eşsiz doğal güzelliklere sahip olduğunu ifade eden Hasanoğlu, yapılaşma bu şekilde devam ettiği takdirde, turizm değerlerinin önemli bir kısmının dönüşü olmayacak şekilde kaybolacağına dikkat çekti. Karasu'ya hem yerel, hem de merkezi yönetimin sahip çıkması gerektiğini söyleyen Hasanoğlu, bunun için Karasu planlarının en kısa sürede yenilenmesi gerektiğini belirtiyor. Hasanoğlu, Yeni Mahalle ile Küçükboğaz Gölü arasında kalan ve ilçe merkezini de kapsayacak şekilde Islah İmar Planı'nın acilen hazırlanması ve uygulamaya koyulması gerektiğine vurgu yapıyor. EVA Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Karasu Belediyesi işbirliğiyle 1/25.000 ölçekli Turizm Planı ve buna bağlı olarak 1/1000 ölçekli Uygulama Planları'nın tüm ilçe için yenilenmesi gerektiğini söylüyor.
6 Eylül 2015 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI