20 Eylül 2018

ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ


Karasu’ya bağlı Darıçayırı Köyünde kurulması planlanan Çimento Fabrikasının çevrede bulunan tarım arazilerini etkileyeceği düşüncesiyle karşı çıkan vatandaşların başlattığı hukuk mücadelesinde dönüm noktasına gelindi.

DÖNÜM NOKTASI OLDU
Darıçayırı köyünde kurulması planlanan Çimento Fabrikasının çevrede bulunan tarım arazileri ve su kaynağının yanı sıra yaşam alanlarında olumsuz etkilerinin olacağını düşünerek fabrikanın kurulmasına karşı çıkan 5 vatandaş, başlattığı imza kampanyası ile 4 Bin imza topladı. 2012 yılında bu imzalarla birlikte mahkemeye başvuran vatandaşlara yerel mahkemece ‘usülen red’ cevabı geldi. Konuyu Danıştay’a taşıyan vatandaşlara ‘olumlu’ cevap geldi. Dava sürecinde fabrikayı kuracak olan işletmeye verilen ÇED raporuna itiraz eden vatandaşların itirazını değerlendiren mahkeme, Bilirkişi Heyeti ile keşif kararı verdi.
4 BİN İMZA TOPLANDI
Konuyla ilgili olarak toplamda 4 Bin imza toplandığını belirten davacı heyetinden Özcan Albayrak; “Çimento Fabrikasının kurulma söylentileri çıkınca buradaki arkadaşlarımızla oturduk konuştuk ve araştırmaya karar verdik. Bizler kurulacak olan çimento fabrikasının teknik konularını bilemeyiz ancak bildiğimiz tek şey var o da buradan İstanbul’a gittiğimizde Gebze’de, Dilovası’nda kurulu olan çimento fabrikalarının çevresini nasıl etkilediğidir. O bölgede yaşanan kirlilikten dolayı insanların nasıl hastalandıklarını çok iyi biliyoruz. Bu konularla ilgili olarak bilgi edinmek amacıyla Türkiye Çevre Platformu ve çeşitli üniversitelerden Profesörler ile görüştük ve bilgi aldık.
KEŞİF KARARI ÇIKTI
Aldığımız bilgilerde tek bir ortak nokta vardı, o da bizim bu işletmeden zarar göreceğiydi. Çevredeki tarım arazilerinin etkilenmemesi için önemler alınacağı söylense de verilen raporlardaki yanlış bilgilerin düzeltilmesi ve mahkeme sürecinin uygun şekilde devam etmesi için mücadele ediyoruz. 2012 yılından bugüne kadar çeşitli süreçlerden geçtik ve bugün keşif kararı çıktı. Çıkan bu karar sonrası buraya gelen keşif ekibine durumu anlattık ve gösterilmesi gereken her yeri gösterdik. Bundan sonraki süreçte ise mahkemenin kararını bekleyeceğiz. Bilindiği üzere bölgede fındık bahçeleri var ve bu bitkinin yaprakları büyüktür. Büyük yapraklı bu bitki havaya salınan tozu üzerinde biriktirecek ve yıl boyunca etkili olan çiğ yağmurlarının da etkisiyle bu toz beton etkisi yaratacak. Bu sebeple önce yaprak, daha sonrada dal kuruyacak ve sonunda tarım arazilerimiz kullanılamaz hale gelecek” ifadelerini kullandı.
BÖLGE KABUK DEĞİŞTİRİYOR
Mahkeme heyetinde yer alan Darıçayırı Köyü sakini Emin Öztürk isimli vatandaş ise konuyla ilgili olarak, “Bölgemiz yapılacak olan Karasu Limanı ve demiryolu ile birlikte bir kabuk değiştiriyor ve bu süreçte sanayileşme ile karşılaştık. Elbette sanayi mutlaka bölgemize gelecektir ancak bizlerin isteği Gebze ve Dilovası’nda yaşananların burada yaşanmaması. Bölgemize gelecek olan sanayileşmenin bacasız sanayileşme olmasını istiyoruz çünkü bizim ikinci bir memleketimiz yok ve ikinci bir memleket satın alacak durumumuzda yok. Buraya kurulmak istenen çimento fabrikasının bölgemize hem insan sağlığı hem tarım hem de su havzaları açısından büyük zarar vereceğine inanıyoruz. Bu bağlamda başvurduğumuz mahkeme sürecinde bir keşif kararı çıkmıştı, bugünde gelen keşif ekibiyle bölgeyi gezdik ve inşallah verilecek kararın bölgemizin lehine bir karar olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.ÇED RAPORU HATALI
ÇED raporunda sunulan bilgilerin hatalı olduğunu fark ederek itiraz eden davacı taraf Avukatı Muhammet Işık konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu davayı 2012 yılından bu yana takip ediyorum. Hem hukuki süreçte doğru olduğuna inandığım yolda ilerliyorum hem de bu bölgede yaşayan bir vatandaş olarak düşünüyorum. Bu fabrikanın kurulacağı alanın yakınlarında bulunan yaşam alanlarına, su kaynaklarına ve tarım arazilerine zarar vereceğini açıkça görebiliyoruz. Fabrikanın kurulmasının planlandığı yerin hemen alt kısmında bölgenin su ihtiyacını karşılayan su kaynaklarını da Bilirkişi Heyetine gösterdik. İşletmenin kurulması planlanan bölgenin çevresinde de tarım arazileri var ve özellikle de fındık bahçeleri var. Bu bölgenin insanının geçimini sağladığı tarım arazilerinin zarar göreceğini ve önümüzdeki yıllarda bu tarım arazilerinin tamamen kullanılamaz hale geleceğini görüyoruz.  Mahkeme verilen ÇED raporuna karşılık olarak yaptığımız itirazı kabul etti ve buraya Bilirkişi Heyeti gönderdi. Bilirkişi heyeti ile birlikte tüm bölgeyi gezdik ve durumu izah ettik. Fabrikanın kurulmasının planlandığı arazinin çok yakınında toplam büyüklüğü 3 Bin 200 dönüm olan ÇEKOK arazileri de var.
BACASIZ SANAYİLER
Bu firmanın devletten kiraladığı bu arazilere yaptığı yatırımın çöpe atmış olmamak için bu çimento fabrikasının buraya kurulmaması gerekiyor. Biz çevre halkı olarak sanayileşmeye karşı değiliz ancak bizim isteğimiz bu bölgede bacasız sanayi denilen işletmelerin kurulması. Önümüzdeki yıllarda Karasu Limanı açıldığında bu bölgenin atıl olarak kalması yerine buraya bacasız sanayi getirilmesini istiyoruz. Bu fabrikanın buraya kurulmasının hem tarıma hem de çevrede yaşayanların yaşam kalitesine zarar vereceğini düşünüyoruz. Fabrikayı kuracak işletmeye verilen ÇED raporunda bazı hatalı girişler var. Özellikle işletmenin kurulmasının planlandığı alana yaşam alanları ve su kaynaklarının uzaklıklarıyla ilgili olarak sunulan verilerin hatalı olması sebebiyle Bilirkişi Heyetinin buraya gelmesini talep ettik ve mahkemede kabul etti. Bu bölgede yaşayan vatandaşlar öncelikle istihdam sağlanacağı için bu fabrikanın kurulmasına olumlu baktı ancak daha sonra yaşanabilecek olumsuz etkileri fark eden vatandaşlar duruma itiraz etti. Bilirkişinin raporunu bekleyeceğiz ” dedi.
3 BİN 200 DÖNÜM
Öte yandan ÇEKOK firmasının devletten kiraladığı toplamda 3 Bin 200 dönümlük tarım arazisinin de yapılması planlanan çimento fabrikasına yakın olması ve bu arazilerin büyük bir kısmında geniş yapraklı bir bitki olan kivi üretiliyor olması çevredeki vatandaşların kurulmak istenen çimento fabrikasına tepkisini arttırıyor. Yaklaşık 15 Milyon TL’lik yatırımla gelen firmanın çevreye sağladığı değerin bu fabrikanın kurulmasıyla birlikte azalacağını belirten vatandaşlar yapılan yatırımların ve yapılması planlanan organik tarım planlamasının boşa gitmesini istemediğini belirtiyor. R. Kaan Oktar
7 Kasım 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI