20 Haziran 2019

CEMAL YAMAN'DAN TAŞERON ÇIKIŞI: HİÇ KİMSE KIVIRMAYACAK


SEAH’ta hastanelerde çalışan veri personelleriyle bir araya gelen Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, AKP’nin seçimlerden önce taşeron işçilere kadro sözü verdiğini belirterek, “Hiç kimse kıvırmayacak. Herkes verdiği sözün arkasında duracak” dedi

Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ve Koop İş Sendikası Şube Başkanı Şevket Ulusinan önceki akşam Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı sağlık kuruluşlarında çalışan veri personelleri ile bir araya geldi. SEAH Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya SEAH Baştemsilcisi Yahya Kaya ve şube yöneticileri de katıldı. Konfederasyonlarına bağlı Koop İş Sendikası çatısı altında örgütlenen veri personelleriyle bir araya gelemediklerini belirten Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Sizler bize ve bizler size inandık. Bu güven duygusunun devam etmesi lazım” dedi.
ASIL İŞ
‘Biz size karşı yalan söylemeyeceğiz. Bundan sonra neler yapılacağını sizlere anlatacağız” diyen Yaman, “7 Haziran’dan önce muhalefet taşeron sistemini bu ülkeden kaldıracaklarını söyledi. Asgari ücreti birisi bin 500, birisi bin 300 TL yapacaktı. 7 Haziran seçimlerinden önce hükümet olan Ak Parti de söylemlerinde, ‘Taşeronların tamamını kadroya geçireceğiz’ dedi. Hiç kimse kıvırmayacak. Şimdi de asıl iş hangisi, yardımcı iş hangisi çıkmaya başladı. Bunu da anlayabilmiş değiliz” dedi.
AYRIM
Basın aracılığıyla kamuoyuna seslenmek istediğini söyleyen Yaman, “Türk İş kamuda ihtiyaca binaen çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya geçeceğini söyledi. Hastanenin veri personeline ihtiyacı var mı, var. Herkes verdiği sözün arkasında duracak. Türk İş olarak biz asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri lazımdır. Eğer kurumları bölmeye kalkarsak, sendikalar birbirine ateş etmeye başlar. Böyle bir ayrım Türkiye’ye yakışmaz” dedi.
KADRO
“Hiç kimse size cebinden bir şey vermeyecek. Nasıl ki asgari ücret bin 300 TL olabiliyorsa ki, onda da flu yönler var. Agi dahil değil mi? Temmuz da zam olacak mı, olmayacak mı? Bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarını sürdüren Yaman, “Sizinle daha toplu sözleşme safhasına gelemedik. Bizim tek isteğimiz sizin kadroya geçmeniz. Taşerona verdikleri parayı kesinti yapmadan bize versinler biz ona da razıyız” dedi.
İKRAMİYE
Toplantıda daha sonra Koop İş Sendikası Şube Başkanı Şevket Ulusinan yaptığı açıklamada, kamu işçilerine verilen ikramiyenin taşeronlara da verilmesi için dava açacaklarını söyledi. Sendika avukatı Buğra Bilen tediye davası ile taşeron işçilerinin 260 yevmiyelik net ücretini almak için mücadele edeceklerini ifade ederek, “Bu davayı kaybetmemiz imkansız” dedi. İşçilerden noter ücreti ve kimlik fotokopileri istendi.
19 Kasım 2015 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI