18 Ekim 2018

MUSTAFA YILDIZ'DAN HAYVAN SAHİPLERİNE UYARI


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, büyükbaş hayvan üreticilerine uyarılarda bulundu.

Kış mevsiminin soğukluğunu bütün canlılara hissettirdiği dönemde büyükbaş hayvan üreticilerinin ahırlarında sığırların üşüyeceğini iddia ederek her tarafı kapattığını belirten Yıldız, “İşletmedeki bulunan hayvanların dışkısından ve idrarından çıkan amonyak ve metan gazları, sığırların solunum sistemini öncelikle etkileyerek et, süt yönlü verim kaybına yol açmaktadır. Üreticilerimiz hayvanların her türlü bakımını yaptıkları halde maddi anlamda hiçbir kazanç elde edememektedirler. Tüm emekleri, ürettikleri ya da parayla satın aldıkları yem, ot, saman, silaj ve benzeri boşuna harcanmış olur. Bununla kalmaz ağır solunum sistemi hastalıklarına bağlı hayvan kayıplarına yol açabilir” dedi.
-10 DERECE
Sığırların fizyolojik ortamda -10 dereceden sonra üşüdüklerini belirten Başkan Yıldız,  “Sığırla fizyolojik olarak -10 dereceden sonra üşürler. Başka bir deyimle verim kaybına uğrarlar. Bu bilgi üreticilerimiz için son derece önemlidir. Sığır işletmeleri eğer kapalı ahır işletmeleri şeklinde iseler, çatı kısmında yeterli havalandırma alanları bırakılmalıdır. İşletmeye girdiğiniz zaman ortamdaki hava sizi rahatsız etmemelidir.
27 Aralık 2015 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI