23 Temmuz 2019

'Fındıkçı cezalandırıldı'


'Fındıkçı cezalandırıldı'

Ülkücü İşçiler Derneği Şube Başkanı Tevfik İnan, fındık fiyatını 4 YTL olarak açıklayan AKP hükümetinin fındıkçıyı cezalandırdığını söyledi.

Ceza
Ülkücü İşçiler Derneği Şube Başkanı Tevfik İnan, 4 YTL olarak açıklanan fındık fiyatına sert tepki gösterdi. İnan, 'Günlerdir merakla beklenen fındık taban fiyatı malum olduğu üzere Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklandı. Dağ fare doğurdu misali kademeli olarak Eylül'de 4 YTL, Ekimde 4,5 YTL, Aralık da ise 5 YTL verilmesi ile adeta üretici ile kademeli olarak dalga geçilmiştir. Fındık üreticisi en az 5 YTL beklerken hükümet tarafından şoke edildi. 2004 yılında kg başına 7 YTL, geçen sene 5.15 YTL bu sene ise 4 YTL olması AKP iktidarı'nın diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi fındıkçılıkla uğraşan kesimi de böylece cezalandırmış oldu' dedi.

Borsa
İleride iki milyon insanın varoşlara göç edeceğini ifade eden İnan, 'Fındık üretiminde dünyada ilk sırada yer alan ülkemizde bir borsamız bile yok. Üreten ve satan biziz. Fakat hiçbir çaba gösterilmiyor. 30 yıldır ortalama fiyat 3 dolardan değer görüyor. 2004 yılında rekolte düşük olduğundan 2005 yılında fındığı 10 dolara ihraç edip 2 milyar dolar döviz sağlamıştık. Böylece fındığın gücünü anladık. Aynı şey bugün içinde olabilir. Yeter ki iç ve dış oyunlara alet edilmesin. Aksi takdirde fiyatlar 3 doların altına inerse ileri yıllarda 2 milyon insan varoşlara göç edecek. Durum onu gösteriyor' dedi.
7 Eylül 2008 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI