18 Haziran 2019

ADALET PLATFORMU: YENİ ANAYASA TÜM TALEPLERİ KARŞILAMALI


Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 542. hafta açıklamasında yeni anayasa tartışmalarının başkanlık sistemi ele alındı.  Yapılan açıklamada yeni anayasanın toplumun her kesiminin taleplerini karşılaması gerektiğinin altı çizildi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu 542. hafta açıklamasında yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili değerlendirme bulundu.  Yapılan basın açıklamasında “Anayasa meselesi, toplumsal tabanın talepleriyle birlikte konuşulmuyor. Memleketin tek derdi başkanlık sistemiymiş gibi, tüm tartışmalar bu konuya odaklanıyor” denilerek, “Üzülerek gözlemliyoruz ki, insanlarımız birbirinin acılarına yabancılaşmış bir hale geldi” ifadesi kullanıldı.
 SİSTEM SORUNU
Basın açıklamasında, platformun 10 yıldır ülkede bir sistem sorunu yaşandığına dikkat çektiği hatırlatılarak “Mevcut sistem, bu ülke insanlarının hiçbir gerçekliğine uymuyor; hiçbir hakkını gerçekten karşılamıyor, hiçbir beklentisine hak ettiği gibi cevap vermiyor. Halkı değil, yalnızca devleti baz alıyor. Devletin tüm imkânları ise maalesef halkın değil askeri, siyasi ve ekonomik çıkar gruplarının hizmetine koşuluyor. Sanki devlet halk için değil, halk devlet içinmiş gibi… Sanki tüm vatandaşlar, siyasal iktidarların kulu, kölesiymiş gibi… Yeni bir anayasa, ancak bu durumu altüst edecekse anlamlıdır. Aksi takdirde sadece zaman kaybıdır” denildi.
DAYATMA OLMAMALI
Yapılan açıklamanın devamında, “İster siyasal, dini veya kültürel, isterse ekonomik hakları ve özgürlükleri olsun; tüm taleplerinin karşılık bulacağı bir anayasa şart. Böyle bir anayasa, şahsileştirilmiş bir iktidarı tescillemek üzere tepeden dayatarak olmaz. İhtiyacımız, halkın bir arada yaşama iradesini, hakkaniyete dayalı bir hukukla teminat altına alacak adil bir toplumsal sözleşmedir. Güç ve çıkar gruplarının değil, kamu yararının gözetilmesidir. İşte böyle adil bir sistemi sağlamak üzere yeni bir anayasa elbette yapılmalıdır, ama bunu yapacak olan toplumdu” denildi. 
31 Ocak 2016 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI