24 Eylül 2018

ANTALYA’DA BUNLARI KONUŞTULAR


Antalya’da düzenlenen Ekonomi Zirvesi’nde şehrin karar vericileri çeşitli tespitlerde bulundu. Zirvede, depreme hazırlık, kentsel dönüşüm, turizm ve mülteci konularıyla ilgili değerlendirme yapıldı.

İMAR KONUSUNDA HASSASIZ
SATSO’nun Antalya’da düzenlediği Ekonomi Zirvesi’nde şehrin karar vericileri, çeşitli başlıklar altında Sakarya ile ilgili değerlendirmede bulundu. Vali Hüseyin Avni Coş deprem konusunda, “Sakaryalılar olarak zaman zaman meydana gelen depremler sebebiyle büyük risk içerisinde olduğumuzu tekrar söylememiz doğru değildir. Biz her zaman riski en aza indirmek için gayret etmeliyiz. İmar konusunda hassasiyetimiz var. Deprem gerçeğini kabul ederek önlemleri aldığımızda tüm sektörlerin gelişmesinde depremin olumsuz bir etkisi söz konusu olamaz” dedi.


FİRMALARLA BAĞLANTI KURULDU
Sığınmacı göçü konusunda da görüşlerini aktaran Vali Coş, “Sakarya’mız huzur ve barış şehridir. Alınan ve verilen göç arasındaki kalite ve nitelik konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Dünyadaki iyi örnekleri de dikkate alarak bu konuda başarılı olacağımızı düşünüyorum” derken sanayi çalışmalarına da değinen Coş, “Sakarya’mızın çok büyük imkanları var. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamıza çok teşekkür ediyorum. Karasu Limanı yılsonunda tamamlanacak. Firma çalışıyor, limanda çalışmak isteyen firmalarla bağlantılar kurulmaya başladı
GÖÇMENLERE YARDIM
AKPGenel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise konuşmasında mülteci konusuna değindi. Üstün, “Göç meselesini iyi yönettiğimizi düşünüyorum. En milliyetçi ülkelerden biri olan Almanya’da 10 milyon göçmen ülkeye ve ekonomiye katkı sağlıyor. Bu coğrafyada ülkemizin 100 milyon nüfusa ulaşması gerekiyor. Savaşlardan sebep ya da ekonomik nedenlerle ülkemiz ve şehrimiz göç almaya devam ediyor. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Nitelikli göç de burada çok önemli. İstihdam, eğitim ve iskân alanlarında yeni projeler geliştiriyoruz. Sakarya’mızda her milletten insan barış içinde ve kardeşçe yaşıyor. Örnek bir kültürümüz var. 6 bin civarında göçmen kardeşlerimiz şehrimizde yaşıyor. Uyum içinde onlara yardımcı olacağız. Daha fazlası olabilirdi. Kilis örneği var. Nobellik bir şehir. Kendi nüfusu kadar göçmeni ağırlıyor. İşletmelerinizde de çalıştırın, onlara yardımcı da olun. Yeni yönetmelikler var, çalışmalar var. Sakarya olarak bu konuda başarılı olacağız, buna inanıyorum.” şeklinde konuştu.

POTANSİYELİ KULLANAMIYORUZ
Ekonomi Zirvesi’nin çok yararlı olduğunu vurgulayan AKP Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Sakarya’nın potansiyelinin yüksek olduğuna dikkat çekti. İsen, “Gerçekten dünyanın potansiyel imkânları en yüksek bölgelerinden birinde yaşıyoruz. Bunun farkına varmalıyız. Son yıllarda çok daha iyi kullanıyoruz. Ancak potansiyelin çok çok altındayız. Sahip olduğumuz imkânları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sakarya’nın turizm potansiyelinin ne kadarını kullanıyoruz diye bir soruya cevap vermemiz gerekirse bu ancak yüzde 1’dir. Potansiyelin inanın yüzde 99’unu kullanamıyoruz. Müthiş bir doğal ve tarihi çeşitlilik, bitki çeşitliliği, termal alanlar, kış sporları açısından cazip alanlarımız var. Kuş gözlemciliği gibi buna daha birçok alt birimler de ekleyebiliriz.

ÜST LİGE ÇIKACAĞIZ
Evet deprem diyoruz, fay hattı diyoruz. Ancak fay hattının meydana getirdiği bir takım avantajlar da var. Fay hatları termal imkânlar bakımından büyük bir potansiyeldir. Taraklı’da başladı. Akyazı bölgemiz var. 1800 dönümlük bir alanda golf alanı ve geriatri merkezi için ihaleye çıkılacak. Gerçekleşirse Sakarya’yı bir üst lige taşıyacak. Sapanca’da yeni otel yatırımları var. Kış sporları açısından Hendek  Dikmen de var. Kartepe’den en az 10 kat daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.  5 yıl içinde inşallah çok daha iyi noktalarda olacağız.

BÜYÜK PROBLEMLERİMİZ YOK
Çok şükür bizim temel ve büyük problemlerimiz yok. İşini geliştirmek isteyen herkese imkânlar var. Herkesin bir şekilde işi var. Bizim potansiyeli biraz daha ileriye doğru taşımak herkesin borcu diye düşünüyorum. Biz daha başarılı ve daha yaşanabilir bir şehri gelecek nesillere bırakma imkanına sahibiz. Yarınlar Sakarya’mızın olacaktır diye inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME DAHA
ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ

AKP Milletvekili Recep Uncuoğlu, zirvede yaptığı konuşmada kentsel dönüşüme dikkat çekti. Uncuoğlu, “Sakarya’da inşaat sektörü hızla gelişiyor. Dönüşüm ve değişim, güvenli bir yapılaşma hamdolsun sağlanıyor. Yatırımcılara bu konuda önemli görevler düşüyor. Kentsel dönüşüme daha çok önem vermeliyiz. Sorunu en aza indirmek için kentsel dönüşüm çok önemlidir. Şüpheye düşüren çok katlı yapılar bir an evvel dönüşüme hazırlanmalıdır. Bizler de üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

SORUN DEPREM
CHP Milletvekili Engin Özkoç, deprem sorununa vurgu yaparak, “Sorun deprem.Çözüm, en yüksek önlem. Eksiklerimiz var. Çok katlı binalar yerinde duruyor. Depreme dayanıklı olmayan binalardan kurtulmamız gerekiyor. Yeni yerleşim alanlarına yerleşmeyi teşvik edecek tedbirler almalıyız. Deprem artık Sakarya için risk olmaktan çıkmalıdır. Bu konuda her kesim üzerine düşen görevi yerine getirirse bu konuda başarılı olacağız” şeklinde konuştu. ‘Sakarya önemli bir gelişim içindedir’ diye konuşan Özkoç, “Birçok farklı kültür, yüksek bir dayanışma var. Bu da kalkınmada büyük rol oynuyor” ifadelerini kullandı.
SAKARYA’NIN ÖNÜ AÇIK
Ekonomi Zirvesi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AKP Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da görüşlerini dile getirdi. Yavuz, Bin yataklı hastane için ciddi şekilde çalıştıklarını belirterek, Bakan Yardımcısı Çelik ise Karasu Limanı’nın yılsonuna tamamlanacağını belirtti. Öte yandan Rektör Elmas, “Sakarya’mızın önü çok açık. Bu anlamda üniversite olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için gayret ediyoruz” dedi.

 
15 Mart 2016 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 17 Mart 2016 , Perşembe

ZEKİ ÇALLI

Sakaryamızda Yer Kalmadı....Antalyaya Gidilidi.Organize Can Çekişiyor...Ticaret Erbabı Onur Mücadelesi Vermekte.Bankalara Borcu Olmayan Varmı.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI