24 Temmuz 2019

OTOMOTİV ZİRVESİ 16 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILDI


Sakarya Üniversitesinde “otomotiv Zirvesi 16’ adı altında buluşma gerçekleşti. Zirvede konuşan Rektör Elmas, “Sakarya Otomotiv Sektöründe Önemli Bir Merkez Olacak” dedi.

SAÜ, Sakarya Teknokent, Adaptto-Teknoloji Transfer Ofisi, Makine Mühendisliği Topluluğu ve Üniversite-Sanayi İş Birliği Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen  “Otomotiv Zirvesi’16” başladı. Zirvede konuşan Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya’nın otomotiv sektöründe önemli bir merkez olacağına dikkat çekerek bu konuda her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.  SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Teknoket Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
ÖNEMLİ ROL
Sakarya’nın otomotiv sektöründe rol almak için çaba gösterdiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr.Muzaffer  Elmas, “Sakarya faaliyet gösteren firmalar otomotiv sektöründe, yan sanayisinde, teknolojisinde ve yazılımda önemli rol almak istiyor. Bu çalışmalar devam ettikçe Sakarya otomotiv sektöründe Türkiye’nin önemli merkezilerinden biri olacak. Biz SAÜ olarak da bu çabaları destekliyoruz. Bunun için birimlerimiz, laboratuvarlarımız, akademisyenlerimiz ve insan kaynağımız hazır” şeklinde konuştu.
DESTEK FONU
SAÜSEM  mesleki yeterlilik çalışmaları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Hayrettin Zengin, “SAÜSEM olarak şuan Türkiye’nin en büyük mesleki yeterlilik belgesi veren kurumuz. Şuana kadar Türkiye’de verilen 31 bin mesleki yeterlilik belgesinin yüzde 60’ını SAÜSEM verdi. Otomotiv, inşaat, kaynakçılık, turizm, bilgisayar ve işletme alanında 19 bin 342 belgelendirme gerçekleştirdik” dedi. Doç. Dr. Zengin, “Otomotiv sektörüne yönelik SAÜSEM olarak Türkiye’de yapılan belgelendirmelerin yüzde 75’ini üstlendik. Avrupa Birliği’nden 300 bin Euro destekleme fonu aldık. Bunun tamamını otomotiv endüstrisi için kullanacağız” diye konuştu.
TAKVİM HAZIRTürkiye’nin 2002 yılından sonra yaşadığı ekonomik gelişme ve istikrarın, önemli yatırımları Türkiye’ye çektiğine dikkat çeken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “İmalat sektörü ekonomimiz içinde lokomotif durumda. İmalat sektörünün en önemli bölümünde otomotiv endüstrisi yer alıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa pozitif bir  yönde kazanç var” dedi.   Yerli otomobil konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çelik, “Yerli otomobil konusunda çalışmalarımızı bir takvim belirledik. Bu takvim doğrultusunda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Yerli araba üretiminde yazılımı, donanımı, malzemesi hepsi çok önemli, bu konularda üretime ve çalışmalar yapılıyor” dedi.  konuşmasının sonunda Çelik, “Ülkemizin otomotiv sanayiinin gelecek vizyonunun hedeflerine ulaşma yolunda her birinizin emeği olacağına inanıyorum bu emeklerin sonunda ilerlemeyi görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ediyorum ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
7 Nisan 2016 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI