27 Mayıs 2019

DÖRTYOL MERKEZ OTO SANAYİ ESNAFI YENİLİK İSTİYOR


Dörtyol Merkez Oto Sanayi esnafları altyapı ve cadde genişliklerinin yetersiz kalması sebebiyle sanayinin yenilenmesini istiyor. Ancak daha önce TOKİ tarafından verilen teklifi yüksek ödeme oranı sebebiyle reddeden esnaf daha uygun bir proje bekliyor.

110 adet dükkan ile 1965 yılından beri faaliyet gösteren Dörtyol Merkez Oto Sanayi esnafları bilinçsizce büyüyen sanayideki altyapı ve caddelerin yetersiz kalması sebebiyle problemler yaşıyor. 8 yıl önce TOKİ tarafından yapılan teklifte yer sahiplerinden istenen yüksek ödemeler sebebiyle proje esnaf tarafından reddedilirken esnaflar bundan sonra yapılacak projelerde esnafın ödemelerinin daha makul olması durumunda projelere açık olduklarını belirtti.
KESİNLİKLE GEREKLİSanayi sitesinin kurulan ilk bölümünde esnaflık yapan İsmail Aksoy, “Geçtiğimiz yıl yapılan son çalışma sonrası altyapımız tekrar kullanılabilecek hale geldi ancak ondan önce defalarca buradaki dükkanları su basmıştı. Altyapı birkaç yıl sonra tamamen kullanılamaz hale gelecek, caddelerimiz artık gelen yoğunluğu ve büyük araçları kaldıramıyor. Gelişi güzel parklanmalar sebebiyle dükkanlarımıza araç sokamıyoruz. Zaten bu yıl geçtiğimiz yıllara göre oldukça durgun geçen bir yıl, çoğu arkadaşımız siftah bile yapamadan dükkanını kapatıp gidiyor, bu yüzden buranın yenilenmesi, daha çekici hale gelmesi ve daha verimli bir kullanım alanı bizim için kesinlikle gerekli” ifadelerini kullandı.
RANT OLMASINSanayi içerisinde bulunan dükkanlarının fiyatları arasındaki farkın dikkate alınması gerektiğini belirten Şükrü Pekşen isimli esnaf, “Biz esnaflar olarak altyapının ve caddelerin yetersiz kaldığının, değişimin gerektiğinin farkındayız. Ancak sanayiye sonradan eklenen ve iskanları dahi bulunmayan dükkanlar var. Eğer dönüşüm yapılırken bunlara dikkat edilmezse bazı kişiler o bölgelerden çok ucuza dükkanlar alarak bu işi ranta çevirebilir. Örneğin ana cadde üzerinde dükkan fiyatları 250 Bin TL’ye yaklaşırken arka kısımlarda 35 Bin TL ile 60 Bin TL arasında dükkanlar bulunabiliyor” şeklinde konuştu.
YENİLENMEYE HAZIRIZSanayi’nin yenilenmeye hazır olduğunu ifade eden Dörtyol Merkez Oto Sanayi Çarşısı Koruma ve Güzelleştirme Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özpilavcı, “Dörtyol Merkez Oto Sanayi esnafı olarak yenilenmek istiyoruz ve buna hazırız. Özellikle geçmişte reddettiğimiz proje ile gündeme gelsek de aslında tüm esnaflar dükkanlarının daha iyi ve yeni olmasını istiyor. Daha önce TOKİ tarafından yapılan teklifte daha önceden esnaflarca yapılmış dükkanlar yok sayılacak ve sadece toprak kısmına değer biçilecekti. Bu değere göre de ruhsatta yazan değerin yüzde 30’u kabul edilecek, kalanını esnaf ödeyecekti. Yani yaklaşık 100 metrekare dükkanı olan bir esnafa yapılacak yeni dükkanda 30 metrekare dükkan parası düşülecek, kalanını esnaf ödeyecekti. Bu büyük bedeller ve borçlanma elbette esnaf tarafından kabul edilemezdi” dedi.
UYGUN PROJE
Esnafların, kendileri için uygun ödeme koşulları olan bir proje gelmesini beklediklerini ifade eden Özpilavcı, “Esnafların daha az borçlandırıldığı ve ödeme şartlarının yıllara yayıldığı bir proje gelirse biz zaten yenilenmeye karşı değiliz. Esnaflar olarak elimizden gelen her adımı atmak için bekliyoruz ancak daha önce de dediğim gibi esnaflar için fazla borçlanılmayan, uygun ödeme koşulları olan bir proje gerekli. Eğer böyle bir proje gelirse çok uzun süre beklemeden projeye başlanması için hemen adımları atarız, esnaflar olarak projeye destek oluruz. Şuan Dörtyol Merkez Oto Sanayi olarak Arifiye Belediyesi’ne bağlıyız, Belediye Başkanımızda bizimle gerçekten çok ilgileniyor ancak artık yenilenme zamanımız geldi, bizde çok istiyoruz” ifadelerini kullandı. R. Kaan Oktar
30 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI