16 Temmuz 2019

DOĞUM SONRASI ANNE ÖLÜM ORANLARI AZALDI


SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özden, doğum sonrası anne ölüm oranının Türkiye’de yüz binde 16, Sakarya’da ise yüz binde 7 olduğunu belirtek, Bu değer İngiltere ve İsviçre oranlarına yakın değerler. Sakarya’da son 5 yılda anne ölüm oranları çok azaldı

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Perinatoloji Bilim Dalı ile Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği Marmara Çalışma grubu tarafından “Postpartum (Doğum Sonrası) Kanamalar Sempozyumu” düzenlendi. SAÜ Tıp Fakültesi Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Özden, sempozyumda yaptığı konuşmada doğum sonrası kanamaların dünya boyutunda anne ölümlerinin önde gelen üç nedeni olan kanama, hipertansiyon ve tromboembolinin en önemlisi olduğunu belirtti.
ORANLAR
Anne ölüm oranında Türkiye ortalamasının yüzde binde 16 olduğuna değinen Özden, “Sakarya anne ölüm oranı ise yüz binde 7 olup, Türkiye ortalamasının çok altındadır. İngiltere ve İsviçre oranlarına yakın değerlerdedir. Sakarya anne ölüm oranı en yüksek illerden biri iken, son 5 yıldır anne ölüm oranında çok önemli azalma sağlanmıştır. Üstelik son 3 yılda doğum sonrası kanama nedeni ile ilimizde anne ölümü oluşmamıştır. Anne ölüm oranı Nijerya’da yüz binde 814 iken, İngiltere’de 9, İsviçre’de 4’dür” dedi
ÇEVRE İLLER
Çok sayıda annenin doğum sonrası kanamaya bağlı ölümden başarılı bir ekip çalışması ile kurtarıldığına değinen Özden, “SEAH Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı olarak kanama riski olan tüm gebeleri kabul etmeye ve tedavisi etmek için yeterli donanıma sahibiz. Hastanemize sadece Sakarya ve ilçelerinden değil, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bilecik, Kocaeli ve hatta İstanbul’dan hasta nakli olmaktadır. Doğum sonrası kanamaya yaklaşım konusunda ekip olarak çok duyarlıyız. Prensip olarak kanamalı hiçbir gebeyi geri çevirmiyoruz ve başka bir merkeze sevk etmiyoruz. Yeni doğan bebeklerimizin doğum sonrası kanama nedeniyle annesiz kalmaması için elimizden geleni yaptık, daha iyisini yapmaya çalışıyoruz ve yapacağız” dedi.
2 Mayıs 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI