16 Temmuz 2019

SESOB ANKARA'DA: İLÇE ODALARI KAPANIYOR MU?


SESOB Başkanı Alişan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye yaptığı ziyarette zayıf odaların birliğin gelişimini engellediğini belirterek, “Birbirine yakın olan odaları birleştirelim. Her ilçede bir tane esnaf odası olmasının faydalı olacağını düşün

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan ve yönetim kurulu geçen hafta Ankara’da bir dizi ziyarette bulundu. İlk ziyaretlerini AKP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Milletvekili Şaban Dişli’ye yapan heyet yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.
PLASMAN İHTİYACI
Ziyarette esnaf ve sanatkarın içinde bulunduğu sıkıntıları da dile getiren SESOB Başkanı Alişan, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet kooperatiflerinde yaşanan plasman sıkıntısı nedeniyle esnafın kredi taleplerine cevap verilemediğini belirterek, esnafa nefes aldıran kredi kooperatiflerinin acil plasman ihtiyaçlarının giderilmesini istedi. Genel Başkan Yardımcısı Dişli, genel müdürlüğü arayarak, plasman ihtiyacı olan kredi kefalet kooperatiflerine gerekli ödeneğin verilmesi hususunda talimat verdi.
GÜÇLÜ ODALAR
SESOB heyeti daha sonra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yi ziyaret etti.  Bakan Tüfenkci,  oda, birlik ve federasyonların yeniden bir kimlik ve kişilik kazanarak kendi düzenlemelerini yapmaları gerektiğini belirterek, önemli olanın odaların sayısal olarak fazla olması değil,  güçlü ve üyelerine sahip çıkan odalar olması olduğunu söyledi.
BELKEMİĞİ
Esnafın toplumun belkemiği olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, “Esnaflar her zaman istikrardan, huzurdan, güvenden yana olmuştur. Bir yerde güvenlik yoksa esnaf esnaflığını yapamaz, malını satamaz. Onun için sizlerin varlığı önemli. Tabi değişen ekonomik koşullarda arkadaşların o koşullara uygun olarak varlığını devam ettirmesi lazım. Esnaflarımızı büyütmemiz lazım. Bakkallıkla başlayan arkadaşımızın marketler zinciri olsun, terzilikle başlayan arkadaşımız konfeksiyoncu olsun. Yeni arkadaşlarımız da örnek alsın, devam etsin” şeklinde konuştu.
YERİMİZDE SAYIYORUZ
SESOB Başkanı Alişan, Bakan Tüfenkci tarafından işaret edilen konunun esnaf ve sanatkarlar için son derece önemli olduğunu belirterek, “Dünya gelişiyor, Türkiye gelişiyor. Bu gelişmeye karşı bizler yerimizde sayıyoruz. Bizler yapıdaki eksiklikten dolayı kısır bir döngü yaşıyoruz. Herkes bireysel olarak sorunu çözme gayreti içerisinde. İl bazında ilgili meslek odaları, bireysel çalışma yapıyor. Örgütlenmiş iller ise birlik vasıtası ile sorunu karar vericilere iletilmeye çalışıyor. Böyle bir kargaşa yaşanıyor. Sakarya teşkilatı olarak, aynı Ticaret Sanayi odalarında olduğu gibi bir sistem getirilmesini istiyoruz” dedi.
SİZ GETİRİN BİZ YAPALIM
Bakan Tüfenkci, esnafın sorunlarının çözümü için her zaman hizmette hazır oldukların ifade ederek, şunları söyledi; “Biz istiyoruz ki siz yapın bize getirin, bizlerde sizlere yardımcı olalım. Projelerinize destek olalım, mesleki geliştirme anlamında aktiviteler yapalım. Farklı sektörlerde ön ayak olalım. İkimizde birbirimizden beklemeyelim. Tartışalım, en güzelini yapıp ortaya koyalım. Bu şekilde giderse 5 yıl sonra tüm odalar borç batağında olur”
HER İLÇEYE BİR ODA
Birliğe bağlı 76 olan oda sayılarını,  62’ye düşürdüklerini söyleyen Başkan Alişan, “ Zayıf odalar birliğin gelişimini engelliyor. Birbirine yakın olan odaları birleştirelim, ekonomik güce kovuşturalım istedik. Maksadımız oda sayısını mümkün olduğu kadar geriye çekmek. Şuan bir çalışma içerisinde olduğunuzu biliyorum. Bu işin sonunda teşkilatların yeniden yapılanması var. Sakarya olarak her ilçede bir tane Esnaf Sanatkarlar Odası olması gibi bir yapılanmanın fevkalade faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi. SESOB heyetinin Ankara’daki ziyaretleri, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile sona erdi. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, ziyaretin kendisini son derece memnun ettiğini dile getirerek, ziyaret anısına SESOB Başkanı Hasan Alişan’a çini işlemeli bir vazo hediye etti.


  
13 Haziran 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 14 Haziran 2016 , Salı

misafir

Odalar ne iş yapar,sadece üyelerini söğüşler,aile odası olur,başkanlar oradan emekli olur.Başka ne iş yapar kapatılsın.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI