22 Temmuz 2019

HAYRİ BALABAN AÇIKLADI: 59 ESNAFA 34 MİLYON KREDİ


Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, 2016 yılı ilk altı ayında 594 esnafa 34 milyon kredi dağıttıklarını açıkladı. Balaban ayrıca faizsiz kredi ile ilgili bir çalışmalarının olmadığını söyledi

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban, 2016 yılı ilk altı ayında esnafa dağıtılan kredi istatistiklerini açıkladı. 2016 yılı ilk altı ayda 594 esnafa 34 milyon kredi dağıttıklarını belirten Başkan Balaban, “Her geçen yıl esnafımıza bir önceki yıldan daha fazla kredi vermek istedik. Bunu 2009’dan bu yana kadar işlettik. Her geçen yıl esnafımıza daha fazla kredi, daha fazla kişiye ulaşma imkanına kavuştuk. 2015 yılında yaklaşık 465 esnafımıza 28 milyon civarında kredi dağıttık. 2016 yılı bugün itibariyle 594 esnafımıza 34 milyon kredi dağıttık. Aradaki farka baktığımızda hem esnaf kişi bazında hem rakamsal olarak rahatça görülebilir” dedi.
FAİZSİZ KREDİ YOK
Faizsiz kredi ile ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığını açıklayan Başkan Hayri Balaban, “Sıfır faizli kredi 2016 yılının Ocak ayında esnafımıza verilen bir söz idi. Uygulamaya geçti. Biz o zaman yaklaşık 110 kişiye 4 milyon civarında faizsiz kredi kullandırdık. Daha sonra faizsiz krediler kaldırıldı. Yazılı ve görsel basında faizsiz kredinin tekrardan uygulamaya geçtiğini okuyoruz. Fakat ben ve esnafımız gerek başbakanımızın ağzından, gerek bakanımızın ağzından böyle bir şey duyulmadığını biliyorum. Bu asparagas haberlerin çıkması esnafımızı heyecanlandırıyor. Buraya faizsiz kredi için akın etmelerine sebep oluyor. Biz kendilerine böyle bir kredinin olmadığını inandırmakta zorluk çekiyoruz. Faizsiz kredi ile ilgili herhangi bir çalışma yok. Eğer böyle bir çalışma olsa idi mutlaka bize bir genelge ile bildirilir bizde esnafımıza o genelgenin esaslarına göre sıfır faizli krediyi vermeye devam ederdik” diye konuştu.
YAPILANDIRMA UYARISI
Yapılandırmadan istifade etmek isteyen vatandaşlar için son günün 29 Temmuz olduğunu söyleyen Balaban, “Kooperatif takibine 31 Mart 2016 tarihinden önce anaparaları ödediklerinde faizin tamamı silineceğine dair başbakanımız müjdeyi verdi. Bize gelen genelgeye göre aynı gün itibariyle çalışmaya başladık. Esnaflarımıza bu genelge gereği bilgileri verdik. Takibe düşmüş ortaklarımıza tek tek gerek telefonla, gerek bireysel olarak ulaştık, durumu kendilerine anlattık. Gerçekten bu uygulama başarıya ulaşırsa kooperatifin bu işle karı olmamakla birlikte esnafın karı olması bizi mutlu eder. Yeter ki esnafımız kar etsin. Bizim burada faiz zararına uğramamız çok önemli değil. 31 Mart 2016 tarihinden önce kooperatif takibine düşmüş tüm esnaflarımız bu yapılanmadan istifade edecektir. Borcu tamamını anapara olarak ödediğinde faizin tamamı silinecektir. Yalnız bu yapılandırma müracaat tarihi 29 Temmuzda sona eriyor. Yapılandırmadan istifade etmek isteyen vatandaşlarımız 29 Temmuz’a kadar kooperatife bizzat kendisi müracaat etmesi gerekiyor. Şuana kadar müracaatlar oldu. Ama yeterli sayıda olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
25 Temmuz 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI