24 Temmuz 2019

FINDIKTA KÖTÜ HABER: FINDIK REKOLTE ALTINDA MI KALACAK?


Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, fındıkta yaşanan külleme ve bakteriyel yanıkların oluşmasından dolayı, rekoltede düşüş yaşanabileceğini söyledi. Arık, 468 bin ton fındık rekolte tahmini, beklenenin çok altında kalacak” dedi.

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, fındık hasadına başlanması dolayısıyla bir açıklama yaptı. 2016 ürünü ile ilgili rekolte tahmininde düşüş yaşanabileceğini belirten Arık tahminlerin “Üretici istediği verimi bulamayabilir ve mağdur duruma düşebilir” dedi. Fındıkta hava şartlarına bağlı olarak erken olgunlaşmış gibi yanıklar ve dökülmeler oluştuğunu belirten Arık, “Tarım Bakanlığının açıklamış olduğu 468 bin ton fındık rekoltesi tahmini, beklenenin çok altında kalacak” dedi.
AYNI GEMİDEYİZ
İhraç edilecek fındık rakamların 150 bin tonun altında kalacağına değinen Arık, “Türkiye rekoltesinin Temmuz ayındaki dökülmelerle birlikte 400 bin tonun altında kalacağını tahmin ediyorum. Fındık üreticisi, sanayiciler, ihracatçı meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bir masa etrafında toplanmalıdır. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalı” diye konuştu.
FİYATTA İSTİKRAR
Türkiye ekonomisinin faydasını gözeterek fiyatta istikrarın sağlanması gerektiğine işaret eden Arık açıklamasını şöyle sürdürdü: “İyi tarım uygulamaların desteklenmesi, kalite ve verimliliğin attırılması için el ele verilmeliyiz. Üretici eğer ürününün para etmesini istiyorsa emanete fındık vermeyelim. O zaman fındık, istediği rakamları görür. Eğer ürün erken pazara inerse fiyatlar düşer. İhtiyacımız kadarını satalım ve fındığı emanete vermeyelim. Hep birlikte mücadele edip, ihtiyacımız kadar satalım ve fındığımızı para ettirelim. Ey üretici kardeşim, asıl zahmeti çekip, ürünün parasını başkasına yedirme, fındığına sahip çık. Allah hayırlısıyla toplayıp, kurutmayı, depolamayı, afiyetle yemeyi nasip etsin. Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun”
15 Ağustos 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI