21 Eylül 2018

'YAPMAMIZ GEREKEN ÇOK İŞ VAR VE VAKİT İSE DARALIYOR'


Cumhuriyeti Halk Partisi Milletvekili Engin Özkoç, ilimizde merkezde yıkılması gereken yaklaşık 400 orta hasarlı bina bulunduğunu belirterek, “Deprem yorgunu 2 bin 500 çok katlı binaya el sürülmedi. Yapmamız gereken çok iş var, vaktimiz ise daralıyor” de

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos depreminin 17. yıldönümünde yazılı açıklama yaptı. Özkoç ülke olarak tarihi günlerden geçtiğimize işaret ederek, şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişiminden bu yana ana gündemimiz; devlet içindeki terör yapılanması. 40 yıllık süreçte devlete kök salmış, son 10 yılda gücünün doruğuna ulaşmış bu yapıyı temizlemek, çok zor ve zaman alacak. Mücadeleyi yürütürken, ülkemizin, kentimizin gerçeklerini göz ardı etmemiz gerekiyor” dedi.
OKULLAR SORUNU
Deprem tehdidi nedeniyle yıkılması gereken 21 okul bulunduğunu belirten Milletvekili Özkoç, “Konuyla ilgili il yöneticilerinden Milli Eğitim Bakanı’na kadar her kademeyle irtibat kurduk, kuruyoruz. Çözüm önerilerimizi ve birlikte çalışma isteğimizi ortaya koyduk. Sorunun büyüklüğü karşısında yapılanlar yeterli değil. 17 yılda bırakın yıkılması gereken 21, güçlendirme bekleyen 39 okulu, henüz hasar tespiti yapılmamış 190 okul binamız var. Kent merkezinde yıkılması gereken yaklaşık 400 orta hasarlı bina bulunuyor. Deprem yorgunu 2 bin 500 çok katlı binaya el sürülmedi” dedi.
GÜVENLİ YAPI STOĞU
Depremden korunmanın tek yolunun güvenli yapı stoku olduğunu ifade eden Milletvekili Özkoç, “Biz bunu sağlayabilmek için kentte kaç tane bina bulunduğu, ne kadarının depreme dayanıklı olduğu ve ne ölçüde onarım, yıkım gerektiğinin bilgisine bile tam anlamıyla sahip değiliz. Yapmamız gereken çok iş var, vaktimiz ise daralıyor. Sakarya’da deprem meydana gelme sıklığı bilimsel olarak ortalama 25-30 yıl. Yolun yarısını çoktan aşmış görünüyoruz. Başlatılan çalışmaları biliyoruz, ancak  daha büyük, daha ciddi adımlara, bunun için de siyasi iradeye ihtiyaç var” dedi.
UNUTTURMAYACAĞIZ
Özkoç açıklamalarını şöyle sürdürdü: Tek mesele depremi öncelik kabul etmek ve bir çözüm takvimi ortaya koymak. Bu yüzden siyasi irade gerekiyor. Biz ana muhalefet olarak tüm gücümüzle desteğe hazırız, gelin elbirliğiyle halkımızı yaklaşan felaketten kurtaralım. Bir kez daha 17 Ağustos’ta yaşamını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Tüm acıların tanığıyız; 17 Ağustos’u unutmadık, unutturmayacağız.”
17 Ağustos 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI