GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTELERİNDE SAÜ 25'NCİ SIRADA24 Ağustos 2016, Çarşamba

Her yıl TÜBİTAK tarafından yayımlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin 2016 sonuçları belli oldu. Ülkemizin en girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversitesinin yer aldığı sıralamaya göre Sakarya Üniversitesi 25’nci oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversitelerde girişimcilik ve yenilikçilik faaliyetlerinin teşvik edilmesinin amaçlandığını ve Sakarya Üniversitesi’nin son 3 yılda bu anlamda çok önemli mesafe kaydettiği söyledi.
8 VAKIF
Elmas, endekste ilk 25’te yer alan 8 vakıf üniversitesi bulunduğunu, Sakarya Üniversitesi’nin bu açıdan kamu üniversiteleri arasındaki sıralamasının 17’nci olduğuna ve 1992 yılından sonra kurulan üniversiteler arasından ilk sırada olduğuna dikkat çekti. Son yıllarda üniversitemizde kalite odaklı eğitim-öğretim faaliyetleri kadar; bilimsel araştırmalara, üniversite sanayi işbirliklerine, girişimcilik kültürünün geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına büyük önem verdiklerini belirten Rektör Elmas, “Ölçemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz, bu endeks ile 5 farklı parametre üzerinden bilimsel yöntemlerle üniversitelerin girişimcilik performansı ölçülmektedir. Eksik veya geliştirmeye açık yönlerimizin farkında olarak çalışmalarımıza devam edecek ve Sakarya Üniversitesi’ni önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk 15’e göreceğiz” dedi.
POPÜLERLİK
Sakarya Üniversitesi ayrıca 2016 yılı Webometrics 2’nci dönem sıralamasında, Türkiye üniversiteleri arasında 23’üncü sırada yer aldı. Sakarya Üniversitesi, 2016 Ağustos Alexa Web Sıralaması’nda ise Türkiye üniversiteleri arasında geçen yıla göre 1 sıra yükselerek 4’üncü sırada yer aldı. Tüm web sayfalarını popülerlik açısından izleyen ve sıralayan Alexa sonuçlarına göre Sakarya Üniversitesi, Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının kullanım tercihlerinden oluşan sıralamada da 504’üncü sırada yer aldı. Alexa sıralamasının ilk üç sırasında ise Google, Youtube ve Facebook yer alıyor.

Bu haber toplam 2000 defa okundu.