21 Eylül 2018

AKYAZI'DA TAŞIMALI SİSTEM KALDIRILINCA HALK EYLEM YAPTI


Akyazı’ya bağlı Çıldırlar ve Buğdaylı mahallesinde taşımalı sistem kaldırılınca veliler ve öğrenciler eylem yaptı. Veliler çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

Akyazı Çıldırlar ve Buğdaylı Mahallesinde yeni eğitim ve öğretim yılı sorunlu başladı.  Her iki mahallede taşımalı sistem kaldırılınca veliler ve öğrenciler eylem yaptı. Çıldırlar mahallesinde ikamet eden Gülşen Akay, 18 yıldır devam eden düzenin gerekli tedbirler alınmadan bir anda bozulduğunu ileri sürdü. Akay, çocuklarının okula gidebilmesi için hayatlarını tehlikeye attığını ifade ederek, “Benim çocuğumun okula gidebilmesi için 1 kilometre yolu dolmuş güzergâhında yürümesi gerekiyor. Buradan dolmuşa binip çarşı içine gitmesi gerekiyor, şehir içi dolmuşu ile de Paris okuluna gitmesi gerekiyor. Hadi benim çocuğum 9 yaşında belki gidebilir. Bu yıl eğitime başlayacak olan çocuklar var. Birinci sınıf çocuğu nasıl gidecek? Biz gerekli yerlere başvuru yaptık ilçe komisyonunun almış olduğu karar olduğunu söylediler,  İlçe komisyonu karar aldığı zamanda bizde uygularız” dedi. 
SERVİS ÜCRETİ
Her ortamda yetkililerin eğitim hakkı dediğini, ancak bu uygulama ile eğitim hakkının ellerinden alındığını ifade eden mahalle sakinleri,  “Bize taşımalı sistemi kaldırıp dayatmalı sistemi getiriyorlar. Hadi çalışanlarda servis ücretini ödedi, peki durumu iyi olmayan aileler ne yapacak” diyen mahalle sakinleri, “Burada Kavak parası ile geçinen aileler ve bu aileler her ay 90 TL 100 TL nasıl verebilecekler hiç düşünüyorlar mı?” diyerek tepki gösterdiler.MUHTARLIK GÖRÜŞTÜ
Uygulamaya tepki göstermek amacıyla çocuklarını okullara göndermediklerini ifade eden mahalle sakinleri, “Milli eğitim müdürünü aradık Velilere açıklama yapmasının gerekli olduğunu söyledik onlarda çok yoğun bir program nedeniyle gelmeyeceğini söylediler. Muhtarlığımız üzerine düşen bütün görevini yaptı. Gerekli her yere müracaat etti, ama hiçbir olumlu sonuç elde edemedi.  Muhtemelen burada servisçilerden rant sağlanacak”  diyerek iddiada bulundular.
ANAOKULU
Protesto eylemine katılan veliler yaptıkları açıklamanın devamında ; bölgede 5-6 taneye yakın mahalle olduğunu ve hiç birinde okul olmadığını belirterek, “Bizim mahallemizde bir tane okul var oda virane şekilde duruyor. Anaokulu’na giden çocuklarımızı başka bir ilçenin okuluna gönderiyoruz” dediler. Buğdaylı Mahallesinde ikamet eden Öğrenci velisi Fatma Kızılaslan ise her iki mahallede bulunan 40’a yakın öğrenciyi sorun çözümlenene kadar okula göndermeyeceklerini söyledi.
YETKİLİLER
İlçe Milli eğitim müdürlüğü önünde toplanan Veli’ler,  Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Algaç tarafından karşılandı. Sinan Algaç velilerle çözüm için görüşerek isteklerini Milli eğitim Müdürü Recep Özdemir’e aktaracağını belitti. Velilerin Milli eğitim müdürü ile konuşmak istediklerini belirtmesi üzerine İlçe Milli eğitim müdürü Recep Özdemir İlçe Milli eğitim binası bahçesinde velilerle bir araya geldi. Özdemir açıklamalarında; “Biz bu sorunlardan kaçmıyoruz biz sorunlarla uğraşmaktan zevk alıyoruz. Biz bu isteklerinizi gerekli yerlerde ileteceğiz” dedi. Kenan CERTEL
21 Eylül 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI