24 Temmuz 2019

SESOB BAŞKANI ALİŞAN: GEREKİRSE SEFERBERLİK BAŞLATALIM


Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’da Vergi ile ilgili kolaylıkları aktarmak üzere, SESOB’da bir program düzenlendi. SESOB Başkanı Alişan, , “Tüm esnafı bilgilendirelim, gerekirse konuyla ilgili seferberlik başlatalım” dedi.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından üyelerine yönelik düzenlenen eğitimde, kamuoyunda “Vergi Affı” olarak bilinen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un getirdiği hükümler ve düzenlemenin esnaf ve sanatkarlara yönelik avantajları anlatıldı.
“İYİ DEĞERLENDİMELİ”
SESOB Konferans Salonu’nda düzenlenen eğitim toplantısının açılışında konuşan SESOB Birlik Başkanı Hasan Alişan, düzenlemenin önemine değinerek, tüm esnaf ve sanatkarın bu fırsatı çok iyi değerlendirmelerini istedi. Alişan, konuşmasına 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden söz ederek başlarken şunları söyledi; “Hepiniz biliyorsunuz ki Türkiye’de yeni yeni şeyler oluyor. Hele hele 15 Temmuz ve sonrası yaşanılanlar. Neyse ki ülkemiz üzerinde dolaşan kara bulutları önemli bir kısmı yok edildi. Gelecekte de inşallah o bulutların hepsi gidecek ve aydınlık pırıl pırıl bir gökyüzüne yeniden kavuşacağız.  Bugün ülkemizi yönetenler, karar vericiler ekonomik hayatın canlanması, olumsuzlukların ortadan kaldırılması ile ilgili bir dizi çalışmalar başlattı. Yeniden yapılanma ile her kesim biraz olsun nefes aldı, bu çalışmalar bir nebzede olsa piyasayı canlandırdı.”.
“SGK VE VERGİ”
SESOB olarak yeniden yapılandırmaya yönelik geçtiğimiz günlerde SGK’dan uzmanların katılımı ile ‘SGK borçlarına’ yönelik bir toplantı yaptıklarını belirten Alişan, “Bugün de Vergi Dairesi Başkanlığı uzmanlarımız ile ‘Vergi borçlarımıza’ yönelik yapılandırmanın getirdiği avantajlar ve vergi barışı ile ilgili bir eğitim düzenledik.  Bize düşen görev bu fırsatı duyurmak. Biliyorsunuz bu ayın sonunda yapılandırma başvurusu doluyor. Onun için sizler aracılığı ile bir seferberlik başlatalım, tüm esnaf ve sanatkarlarımızı bu konuda bilgilendirelim” dedi.
“ISKALAMAYALIM”
SESOB Başkanı Hasan Alişan’dan sonra programa katılan Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik de bir konuşma yaparak, bu yasadan yararlanılması gerektiğinin altını çizdi. Çelik, “Bu kanun hakikaten oldukça kapsamlı bir kanun. Zaman zaman kolaylık sağlayan yapılandırma yasaları çıkmakla birlikte, geçmişe baktığımızda bu kapsamdaki yasalar 7-8 yılda bir çıkıyor. O nedenle vatandaşlarımızın elini çabuk tutması gerekiyor. Tabiri caizse bu fırsatın ıskalamaması gerekiyor” dedi.
“ÖDEME ŞEKLİ”
Yasaya bakıldığında oldukça geniş, kesinleşmiş borçları kapsadığını kaydeden vergi Dairesi Başkanı Çelik, “Gelen belli kolaylıklar sağlayalım. Kesinleşmemiş dava aşamasındaki alacaklarla ilgili kolaylıklar sağlıyoruz. Mükellefe diyoruz, ‘Siz vergi dairesi ile mahkemelik olmuşsanız, siz davanızdan vazgeçin, vergi kolaylıkları dahilinde vergi borcunuzu ödeyin’ Borçlarınızı kredi kartı ile ödeme kolaylığı var. Yani özetle mükelleflerimizin her birine hitap edecek minimum bir maddesi var bu yasanın” şeklinde konuştu.
“SON GÜN”
Mükelleflerin başvurularını son güne bırakmamaları yönünde de uyarıda bulunan Çelik, “ Son güne bırakmayın, siz hata yapabilirsiniz, bizler hata yapabiliriz, son gün yüklemesi bilgisayarları kilitleyebilir. Ufak bir hata sizin bu yapılandırma şansınızı elinizden alabilir. O nedenle işinizi son güne yani şansa bırakmayın” diyerek konuşmasını tamamladı.
5 Ekim 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI