19 Ağustos 2018

MUSTAFA ALTINDİŞ: CARİ AÇIĞIN NEDENİ TIBBİ CİHAZLAR


SAÜ’de düzenlenen etkinlikte konuşan Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Altındiş, Türkiye’nin tıbbi cihaz pazarının 3 milyar dolar olduğunu belirterek, “Cari açığın önemli bir nedeninin sağlık hizmetleri gereçleri olduğu anlaşılacaktır” dedi

Sakarya Üniversitesi Sağlıkta Bilişim, Teknoloji ve İnovasyon Araştırmaları (BilTekİn) Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Tıpta İnovasyon ve Biyomedikal Cihaz Geliştirmede Multidisipliner Yaklaşım” isimli etkinlik, Tıp Fakültesi Korucuk Morfoloji Binası Dönem 3 Amfisi’nde gerçekleştirildi. Danışmanlığını Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Altındiş’in etkinliğe, Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji, Sanayi ve Yüksek Öğretim Politikaları Başdanışmanlığı ve Tübitak Başkanlığı Danışmanı Mesut Uğur konuşmacı olarak katıldı.
TANI VE TEDAVİ
Ülkemizde sağlık hizmet sunumunda, tanı, tedavi ve tarama amaçlı kullanılan tıbbi cihazların yaklaşık yüzde 85’i, sarf malzemelerin de çok büyük bir kısmının yurt dışından temin edildiği belirten Prof. Dr. Mustafa Altındiş,  “Türkiye tıbbi cihaz pazarının yaklaşık 3 milyar dolar olduğu dikkate alınacak olursa cari açığın önemli bir nedeninin sağlık hizmetleri gereçleri olduğu anlaşılacaktır. Tıbbi cihaz ve ilaç geliştirme fikrini genç yaşlarda tıp öğrencilere aktarmayı amaçlamalıyız” dedi.TIBBİ VE CİHAZ
Tıbbi cihaz konusundaki yeni gelişmelerin ve Türkiye’nin dünya pazarındaki payının tartışıldığı etkinlikte, genç araştırmacıların bu alana daha fazla ilgi göstermeleri ve bunların getireceği yararlar konusu ele alındı. Etkinlikte, sağlık alanındaki akademisyenlerin ve doktorların, mühendislik bilimleri ile multidisipliner yaklaşımlarla yeni projeler üreterek çalışmalar yapmalarının ülkemizde bu alandaki gelişmeler açısından gerekli ve önemli olduğu vurgusu yapıldı.
29 Ekim 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI