16 Temmuz 2019

MIUSTAFA İSEN: SÜS BİTKİCİLİĞİNDE BÜYÜK DÜŞÜNMELİYİZ


Süs bitkiciliğinin ilimizde durumunu değerlendirme amacıyla SATSO’da bir toplantı yapıldı. Toplantıya katılan Milletvekili İsen, sektörle ilgili olarak büyük düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Süs bitkiciliğinin ilimizdeki mevcut durumu, geleceği ve sektörün geliştirilmesine yönelik bir toplantı düzenlendi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya AKP Milletvekili Mustafa İsen başkanlık ederken, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan ve sektör temsilcileri de toplantıda hazır bulundu.
SATSO HAZIR
Toplantıda konuşan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, sektörün mevcut durumu ve SATSO tarafından yapılan geliştirici çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Kösemusul, Sakarya'nın gerek ihracat gerekse katma değer açısından büyük önem arz eden sektörlerinin başında gelen süs bitkiciliği sektörünün gelişimi ve uluslararası pazarda hak ettiği yeri alabilmesi için kurumsal anlamda her türlü çalışmada yer alabileceklerini ifade etti.
MARKA’DAN ONAY
Kösemusul, süs bitkisi yetiştiriciliğinin üretim ve pazarlama konusunda da ciddi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Süs bitkisi yetiştiriciliği sektörü, üretim, pazarlama ve markalaşma yolunda önemli getirisi olan bir sektör. Hepimiz aynı gemideyiz. Sektörü bir bütün olarak değerlendirip üretim, pazarlama ve markalaşma çerçevesinde elimizi taşın altına koymalıyız” dedi. Kösemusul yaptığı konuşmanın devamında Doku Kültürü Laboratuvarı ve Uygulama Merkezi bunun yanı sıra Doku Kültürü Fizibilite Çalışmalarının, MARKA tarafından onaylandığını söyledi.
BÜYÜK DÜŞÜNMELİ
AKP Milletvekili Mustafa İsen, Sakarya’nın süs bitkiciliği konusunda çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek “Biz bu potansiyeli nasıl kinetik hale dönüştürmek için sektör temsilcileri ile birlikte hareket etmekten yanayız. Sadece devlet yapsın mantığı ile işler bir yere kadar ilerler. Tüm tarafların aynı gayret içinde sektörü gelişmeye yönelik çalışmalarda yer almasını bekliyoruz. Talepleriniz nelerdir ve bu taleplerin sizin açınızdan olan kısımlarının ne kadarını realize edebilirsiniz, kurum ve kuruluşlar bu çalışmaya nasıl katkı sağlar, bunları çok iyi değerlendirmeli bir fizibilite çıkarmalıyız. Sakarya olarak, dünyanın en değerli topraklarına sahibiz. Hollanda bu kadar kıymetli bir iklime sahip olmamasına karşın yılda 25 milyon kesme çiçek ihraç ediyor. Büyük düşünmeliyiz, vizyonumuzu da buna göre belirlemeliyiz.” dedi.
AYHAN BİLGİLENDİRDİ
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan ise, Türkiye süs bitkisi ihracatının %17’sini Sakarya’nın karşıladığını belirterek “Ancak Sakarya bu yüzde 17’lik ihracat için potansiyelinin sadece yüzde 7’sini kullanıyor. Diğer illerle kıyaslandığında ekim alanlarının genişletilmesi gerektiğini görüyoruz. Toplantının devamında sektör temsilcileri konuyla ilgili görüşlerini aktardı.
2 Kasım 2016 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI