18 Ekim 2018

TAŞKIN TUNA 'MUHTEŞEM TASARIM' KİTABINI TANITTI


Büyükşehir Belediyesi tarafından Yazar Taşkın Tuna’nın ‘Muhteşem Tasarım’ kitabı için söyleşi ve imza günü programları gerçekleştirildi.

Tuna düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak Arifiye Fen Lisesi ardından ise Faik Baysal Kütüphanesi’nde sevenleri ile bir araya geldi. Yazar Taşın Tuna hem son kitabı ‘Muhteşem Tasarım’ı anlattı hem de kitabını sevenleri için imzaladı.
BENZETMELER
Tuna imza günlerinde, “Bu evrende bir tevhid vardır. Bize, ‘Bir buğday tarlasına git!’ deseler, buğday başağını alsak elimize, o buğday tanesini değirmene getirsek, un oldu, sonra ekmek oldu; buğday çoğaldı ve değişti. Çoğalan aslında buğday tanesidir. Fakat isimlerini biz taktık. Onun aslını sorgulayınca mutlaka bir yere varıyoruz. Mesela ayran, özünde yoğurttur. Süt, süt olmadan inekteydi. İnekte süt olmadan ottaydı. Böyle böyle bu isimleri özünden sonra veren biziz.”
BATIN VE ZAHİR
“Zahir (meydanda olan) ve batın (iç, dahili) açısından ele alırsak bu konuyu, Allah’ın zahir olduğunu düşünmeliyiz. Nereye baksak Allah’ın isimlerini, esmalarını görüyoruz. Allah’ın sıfat haline gelmiş isimlerini her zaman her yerde görebiliriz. Mesela buz zahirdir, su batındır. Buz eriyince su zahirdir. Su da buharlaşınca, su batın oluyor. Demek ki batın ve zahir her zaman bizim karşımıza çıkıyor.”
TASARININ SAHİBİ
“Kesrette (çokluk) vahdeti (birlik) görebilmek asıl meseledir. Allah, ‘Bana ulaşmak için yol arayın’ diyor. Eserden müessire (eser bırakan) gitmek, resimden ressama gitmek gibi. Muhteşem bir resme baktığımızda, ‘Kim bu resmi yapan?’ diye soruyoruz, işte insan, ‘Kâinatta bu muhteşem tasarımın sahibi kim?’ diye sorarsa kesretten vahdete ulaşmış olacaktır”
20 Kasım 2016 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI