19 Ağustos 2018

EVCİL HAYVANLAR SOSYALLEŞTİRİYOR


Evde hayvan beslemek başta çocuklar olmak üzere, yetişkinlerin hayatlarında gerek ruhsal, gerekse sağlık adına bir çok katkıları var. Evde hayvan beslemek çocukları sosyalleştirirken, kişilerde kolesterol ve kan basıncı gibi rahatsızlıkları da azaltıyor.

Evcil hayvanların insan üzerine bir çok olumlu etkisi bulunuyor. Papuçcular Mahallesinde faaliyet gösteren Bilgin Pet Center sahibi Muhammet Bilgin, evde beslenen hayvanların özellikle çocukların fiziksel, sosyal hayatlarını gelişmesinde önemli rol oynadığını belirtti. Bilgin verdiği bilgide öncelikle eve evcil hayvan alırken ailenin, çocukların sorumluluk yaşına uygun olarak tercihte bulunmaları gerektiğini söyledi.  Uzmanların, hayvanların koşmalarıyla ve hareketleriyle çocukların motor becerilerinin gelişmelerine hız kazandığını ifade eden Bilgin, “ Çocuğun hayvanına yemeğini vermesi, suyunu değiştirmesi ya da onu gezdirmesi çocuğun gelişimini destekliyor ve geliştiriyor” dedi.


SOSYAL HAYAT
Çocuklar için evcil hayvanlar sosyal hayatlarını kolaylaştıran araçlar olduğunu belirten Bilgin, “ Çocuklar, evcil hayvanları olan diğer çocuklarla arkadaşlık etmekten çok hoşlanırlar. Bu yüzden, çok sosyal olmayan bir çocuk için evcil hayvan diğer çocuklarla arasında bir köprü görevi görebilir. Evcil hayvanlar bizi ister istemez sosyallaştirirler. Evcil hayvanlar duygusal gelişmeye de katkı sağlar.  Çocuklar büyüdükçe evcil hayvanlar ile daha çok ilgilenirler ve bu da çocuğun kendisine güven duygusunu geliştirir” ifadelerini kullandı.


SAĞLIĞA ETKİSİ
Evde beslenen hayvanın çocuğun bilişsel gelişimine destek verdiğini de hatırlatan Bilgin, evcil hayvanların terapi olarak da etkili olduğunu belirtti. Sadece çocukların değil yetişkinlerinde günlük stresten uzaklaştırdığını belirten Bilgin, sağlık yönünde de etkili olduğunu belirtti. Bilgin, hayvan besleyen kişilerde kolesterol ve kan basıncı gibi rahatsızlıklar daha düşük seviyelerde görüldüğünü, kalp hastalıkları riskinide azalttığını belirterek, “Bu kapsamda evde hayvan beslemek  isteyenleri iş yerimize bekleriz. Muhakkak herkesin rahatlıkla bakabileceği bir evcil hayvanı vardır. Balık, köpek, kedi, kuş ve diğer evcil hayvan bakım malzemeleri işletmemizde mevcut” dedi
8 Aralık 2016 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI