20 Eylül 2018

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ ÇERÇEVESİNDE SİİRT HEYETİ İLİMİZE GELDİ


‘Sakarya’dan Siirt’e Kardeşlik Köprüsü’ projesi kapsamında ilimize gelen heyet bir dizi ziyaretlerde bulundu. AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç, heyeti ilimizde ağırlamaktan gurur duyduklarını söyledi

‘Sakarya’dan Siirt’e Kardeşlik Köprüsü’ projesi kapsamında AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AKP Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Siirt Belediye Başkanvekili Ceyhun Dilşat Taşkın ile birlikte ilimize geldi. Heyet ilk olarak Vali Hüseyin Avni Coş’u ziyaret etti. Siirt’ten gelen heyet daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret etti.

Sakarya’da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Siirt Milletvekili Yasin Aktay ise, “Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin gelişmesi adına bugün Siirt heyetiyle Sakarya’dayız. Sakarya bizim evimiz gibi. Şehri çok beğendik. Başta başkanımız olmak üzere misafirperverliklerinden ötürü Sakarya heyetine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Ziyaretin sonunda Başkan Toçoğlu misafir heyete Sakarya’yı temsil eden bazı hediyeler takdim etti.
KÜLTÜR ELÇİLERİ
Heyet son olarak AKP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. AKP Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Bizlerinde daha önceden birkaç kez ziyaret ettiği ve çok güzel ağırlandığı Siirt İl Başkanlığımız tarafından oluşturulan heyeti burada ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Kardeş ilimiz Siirt ile bundan sonra da bağlantılarımızı sürdüreceğiz. Bu ziyaretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullanırken AKP Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ise, “Genel Merkezimizin başlattığı proje kapsamında buradayız daha önce gelmemiz gerekiyordu ancak maalesef 15 Temmuz’da yaşadığımız süreç sebebiyle bu ziyaretimiz aksadı. Biz isteriz ki sizleri tek tek ağırlayalım. Hepimiz bir kültür elçisi görevi yapalım” dedi.

YOĞUN TARTIŞMA
Sakarya ve Siirt İl Başkanlarının ardından sözü alan AKP Genel Başkanı Yardımcısı Yasin Aktay, “Çok yoğun geçen 2 haftanın ardından çok özverili bir çalışmayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Sistemi yani Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı Anayasa Değişikliklerinden birini gerçekleştirmiş olduk. Bu değişikliğin vatanımıza, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Yoğun çalışmaların ve yoğun tartışmaların içerisinden geçerek bu süreci tamamladık. Bu süreç Türkiye’nin yıllardır gündeminde olan bir tartışmanın geldiği noktayı ifade ediyor. Bundan önce Başkanlık Sistemi’ni rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan’da gündeme getirmişti” ifadelerini kullandı.
VERİM VE ZAMAN KAYBI
Parlamenter Sistemde verim ve zaman kaybı yaşandığını ifade eden Aktay, “Yönetim sistemindeki bu bölünmüşlük ve ayrılmışlık Türkiye’ye çok zaman kaybettirdiğini her zaman ifade ettik. Bizden önce de bunlar konuşuldu ancak hiç kimse bu tarz ciddi bir değişikliği düşünemedi. Çünkü bunun konusu bile açıldığında Türkiye’de çok ciddi bir statüko ve direnç ile karşı karşıya kalıyorlardı. Özellikle yürütmenin kendi içinde bölünmüş olması bir ülkede verim ve zaman kaybına yol açıyor. Ülke çift başlılık gibi bir handikapla karşılaşıyor ve bu durum ülkeyi zaman zaman krizlere götürebiliyor” şeklinde konuştu.
ÜLKEYİ TAŞIYAMIYOR
Parlamenter Sistem’in ülkeyi taşıyamadığını belirten Aktay, “Başkanlık Sistemi’nin ülkeye getireceği her şeyi 12 yıldır koalisyonsuz şekilde hükümet olan AK Parti iktidarında biz ortaya çıkarttık. İstikrar ve büyüme bu sürelerde oldukça fazlaydı. Bu millet kendisinden olan yöneticiyi bulduğu zaman tam temsil yetkisini verdi ve AK Parti ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye 14 yıldır adeta bir Başkanlık Sistemi ile yönetiliyor. İçinde bulunduğumuz sistem tehlikeli bir yapı halini aldı ve büyüyen, gelişen Türkiye’yi taşıyamayacak halde olduğu için bugünkü Parlamenter Sistem ülkeyi taşıyamıyor. Parlamenter Sistem her zaman siyasi parçalanma riskini taşır. 1950 yılından itibaren yaşanan kaotik yıllar bunun göstergesidir. 1923 ile 1950 yılı arasında ise fiilen halka tek parti yönetimini dayatmış bir sistem var o tek parti demokratik olmayan bir tek parti” dedi.

KARAR HALKIMIZIN
Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde kararı kararı halkın vereceğini ifade eden Aktay, “Bu sistem kuvvetler ayrılığı ilkesini çok daha güçlü şekilde gerçekleştirecektir. Dışarıda sanki yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yapmak için yapılmış bir şeymiş gibi anlatıyorlar. Elbette ilk başkan olmaya en layık olan Recep Tayyip Erdoğan’dır ve esasen böyle bir reformu gerçekleştirmiş olmak bile ona nasip olması dolayısıyla büyük bir başarıya imza atılmıştır. Bizler onunla birlikte bu yola baş koyduk ve bu durumu bu aşamaya getirdik. Bundan sonrası halkın kararıdır. Buna karar vermesi gereken halktır ve halkın bu konuda gerçek oyunu hep birlikte öğreneceğiz” ifadelerini kullandı.

KADER ORTAĞI
Sakarya ve Siirt’in hem kardeş hem de kader ortağı olduğunu ifade eden Aktay, “Bu noktada şunu belirtmek isterim ki Sakarya halkı ve Siirt halkı da 15 Temmuz’da kader ortaklığı yapmış iki şehir haline geldi. 15 Temmuz gecesi Ankara ve İstanbul’da darbeciler halkla karşı karşıya kaldıklarında arkalarından Sakarya ve Siirt’te darbeciler doğrudan doğruya halkla karşı karşıya kaldılar. Darbe teşebbüsünü duyan Siirt halkı sokaklara çıkarak çok şanlı bir duruş sergilediler. Bizler TBMM’de direnişimizi gösterirken aynı Siirt gibi Sakarya’da da çok önemli bir direniş olduğunu gördük. Bu iki şehir kader ortağıdır” ifadelerini kullandı. Heyet dün de ilimizdeki pek çok yeri gezdi. R. Kaan Oktar
23 Ocak 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI