25 Mayıs 2019

BAŞKAN AHMET SOĞUK: YAPILAN ETİK DEĞİL


Ferizli Belediyesi tarafından deprem konutlarının satış ihalesinin iptali ile ilgili açıklamada bulunan Ahmet Soğuk, “O kişiler depremzede değil. Bu konuyu siyaset malzemesi yapmak da etik değil” dedi

Sakarya Birinci İdare Mahkemesi’nin Ferizli Belediyesi tarafından deprem konutlarının satışı ile ilgili yaptığı ihaleyi iptal etmesinin ardından, Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk yazılı bir açıklamada bulundu.  Soğuk yazılı olarak yaptığı açıklamada,  uzun zamandır ilçede gündeminde olduğunu ve çeşitli partililerce bu konunun siyaset malzemesi olarak kullanıldığını belirtti. Öztaş Bloklarıyla ilgili olarak kamuoyunda haberler ve yorumlar yapıldığını ifade eden Soğuk, bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını ifade etti.
HUKUKİ SONUÇ
Soğuk tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Yapmış olduğumuz bu işleme karşı konutlarda geçici olarak ikamet eden kişi ve kimseler tarafından Sakarya idare mahkemeleri nezdinde İptal davası açılmış olup, mahkemece yapılan değerlendirme sonucunda kurumumuz tarafından yapılan ihalenin iptaline karar verilmiştir. Mahkemenin tesis etmiş olduğu iptal kararı ve yarattığı hukuki sonuçlar bakımından, satışını yapmış olduğumuz konutlara ilişkin, Sakarya Valiliği tarafından tahliye işlemi yapılmak istenmiş ve yine aynı kişi tarafından Sakarya Valiliğinin Tahliye işlemin karşı açılan davada Sakarya 1. İdare Mahkemesi kararı ile sayın mahkemece “…yapılış amacına uygun ve hak sahibi olarak tespiti edilen kişilere tahsisinin yapılması amacıyla anılan konutta geçici olarak oturan davacının tahliyesi yolunda işlem yapılması ….hukuka uyarlı bulunmaktadır.” denilmiştir.”
GEÇİCİ BARINMA
Bu kararın anılan kişilerin hak sahibi olmadığı, geçici olarak oturmak üzere tahsis edildiği anlamına geldiğini belirten Soğuk, “Bu ifade göstermektedir ki; deprem üzerinden duygu sömürüsü yaparak beyanda bulunan kişilerin ifade ettiği gibi, depremzede olmadıklarını göstermektedirler.  Aksi halde, bu kişiler depremzede olsalar idi daha önce Valilik tarafından bu kişilerin tahliye edilmelerine mahkemece onay verilmeyecekti” dedi.
ÇOĞUNLUK KARARI
Açıklama da konu edilen ihale işlemini iptal eden mahkeme kararı ise içerik itibariyle yine açıklamalarda beyan edilen ifadelerle örtüşmediğini  belirten Soğuk, “Mahkemenin karar içeriğinde hukuka aykırı gerekçeler olmakla birlikte bu kararın hukuka uygun olduğunu kabul ettiğimizi bir an için varsaysak bile, bu konutlar davayı açan kişiler lehine bir hak oluşturmayacaktır. Çünkü yukarıda anılan mahkeme kararı davayı açan kişileri depremzede olarak kabul etmemiştir. Dolayısıyla bu konutlar tekrar satışa çıksa bile, bu kişiler hak sahibi olamayacaktır” şeklinde bilgi verdi. Soğuk, “Bu kişilerin deprem mağduru olmadıklarının bilinmesine karşın, bu hususu gündeme getirerek siyaseten kullanılmaya çalışılması siyasetin etik değerleriyle örtüşmemektedir” diyerek açıklamasını tamamladı.  Elif Tahtakale
14 Şubat 2017 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI