19 Ağustos 2018

TÜGİK, ANAYASA TANITIM GRUBU STK TEMSİLCİLERİNE YENİ ANAYASAYI ANLATTI: 15 TEMMUZ’U UNUTTURMAK İSTİYORLAR


TÜGİK’in düzenlediği toplantıda konuşan Prof. Dr. Hacısalihoğlu, belli bir kesimin 15 Temmuz’u unutturmak istediğini belirterek, “İçerdeki kripto güçler, 15 Temmuz’un üzerini kapatmak istiyorlar” şeklinde konuştu

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) bünyesinde oluşturulan “Anayasa Değişikliği Tanıtım Grubu” dün ilimize gelerek STK temsilcileriyle buluştu. Ramada Otel’de yapılan toplantıya İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bergül Güngörmez, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan ve Eski Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik katıldı.
TARİHİ BİR SÜREÇ
Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan söz, referandumun ülkemiz için çok önemli olduğuna değinerek, “Bu değişiklik ülke olarak önümüzdeki yüzyıla yön verecek bir değişikliktir” dedi. Dünya üzerinde tarihi bir süreç yaşandığını belirten Ogan, “Geçmişi 200 yıla dayanan ülkemizin, 19’ncu yüzyıldan bu yana devam eden altyapısı beklentilerimizi karşılamıyor.  Ülke olarak buna karşı tedbir almalıyız” dedi.
GÜÇLÜ OLUNMALI
İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, dünya sisteminde güçlü olmanın gerektiğini ifade ederek, “Bugün dünya düzenine yeni güçler girmektedir. Bu güçlerden biri de Türkiye Cumhuriyetidir. Mevcut sistem artık durağan bir hale girmiştir. Ayrışmalar kopuşmalar yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için dinamik yeni güçlerin önüne kesmek zorundalar. Bizimde önümüzü kesmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.
HÜKÜMET KURMA
Ülkemizde hükümet kurma süreçlerinin krizlere neden olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Şu an ülkemizin başarılı 15 yılını artık kurumsal hale getirmek gerekiyor” diyerek anayasa değişikliği hakkında bilgi verdi.  Bugün belli kesimleri 15 Temmuz’u unutturma çabası olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Bunun için bir çalışma içindeler. İçerdeki kripto güçler, 15 Temmuz’un üzerini kapatmak istiyorlar” dedi.  Toplantı soru cevap bölümüyle devam etti.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) bünyesinde oluşturulan “Anayasa Değişikliği Tanıtım Grubu”, dün ilimize gelerek Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri bilgilendirildi. Sakarya GİAD ev sahipliğinde düzenlenen toplantının ikinci bölümü ise akşam saatlerine vatandaşlara yönelik yapıldı.  Ramada Otelde dün sabah yapılan bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Rektörü/akşam Gazetesi Yazarı Prof.Dr.Yaşar Hacısalihoğlu, Uludağ Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü Öğretim elemanı Doç.Dr.Bergül Güngörmez, Sivil Daşanıyma Platformu Başkanı Ayhan Oğan ve Eski Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik katıldı.
KORKMAZ  KONUK ETTİ
Toplantının açılış konuşmasını Sakarya GİAD Başkanı Gökhan Korkmaz yaptı. Korkmaz, konfederasyon işbirliğinde organize edilen programda Anayasa Değişikliği Tanıtım Grubu’nu ağırladıklarını belirtti. Korkmaz, “Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerinin ve diğer katılımcıların bilgilendirilmesi, değişikliğin siyasi hayatımızda, dış politikamızda ve ülke ekonomimizde ki katkılarını değerlendirmek, değişiklik ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak üzere  düzenlediğimiz toplantımıza katılmanızdan ötürü teşekkür ederim” dedi.
BEKLENTİYİ KARŞILAMIYOR
Korkmaz’ın konuşmasının ardından Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan söz aldı.  Referandum ve sistem değişikliğinin ülkemiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Oğan, “Bu değişiklik ülke olarak önümüzdeki yüzyıla yön verecek bir değişikliktir” dedi. Dünya üzerinde tarihi bir süreç yaşandığını belirten Ogan, “Geçmişi 200 yıla dayanan ülkemizin, 19’ncu yüzyıldan bu yana devam eden bir alt yapısı var. Ancak, bu alt yapı bugün beklentilerimizi karşılamıyor.  Ülke olarak buna karşı tedbir almalıyız” dedi.
NEDENLERİNİ ANLATTI
15 temmuz olaylarına değinen Oğan, “Bu süreçten sonra  devlet yapısında boşalmalar yaşandı. Devleti düzenleme hakkı sadece millete aittir. Bu nedenle 15 temmuz’da yaşananlar dikkate alınarak 21’nci yüzyılın ihtiyaçlarına göre düzenleme yapılması artık gerekmektedir. Bu düzenlemenin de bir mutabakatla olması gerekmektedir” diyerek başkanlık sistemine neden ihtiyaç duyulduğunu belirtti.  Yapılan düzenlemenin ve 18 maddenin halk tarafından iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Oğan, “bu 18 madde herkesin anlayacağı şekilde açık ve nettir” dedi.YENİ DÜNYA DÜZENİ
Oğan’ın konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Rekötrü/akşam Gazetesi Yazarı Prof.Dr.Yaşar Hacısalihoğlu söz aldı. Hacısalihoğlu, yaptığı konuşmada neden değişim gerekli olduğu, neden şimdi bu değişimim yapılması gerekli olduğunu aktardı  Hacısalihoğlu, uluslararası sistemin bulunduğun durumunun bunun birinci nedeni olduğunu ifade ederek, “Bu dünya sisteminde güçlü olmak gerekir. Bugün dünya düzenine yeni güçler girmektedir. Bu güçlerden biride Türkiye Cumhuriyetidir. Mevcut sistem artık durağa bir hale girmiştir. Ayrışmalar kopuşmalar yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için dinamik yeni güçlerin önüne kesmek zorundalar. Bizimde önümüzü kesmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.


YENİKAPI RUHU
Ülkemizde hükümet kurma süreçlerinin krizlere neden olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Şuan ülkemizin başarılı 15 yılını artık kurumsal hale getirmek gerekiyor” diyerek anayasa Değişikliği hakkında bilgi verdi.  Bugün 15 temmuzu unutturma çabası olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Bunun için bir çalışma içindeler. İçerdeki kripto güçler, 15 temmuzun üzerini kapatmak istiyorlar. Yenikapı ruhu bir bilinçti. Bu bilinç bizi değişime zorluyor. Ve yeniden inşaa süreci başladı. Dışarıdan kimsenin müdahele edemiyeceği, iç ve dış güçlerin müdahil olamayacağı bir yapı gerekiyor” dedi.  Toplantı diğer katılımcıların bilgilendirme ve soru cevap bölümü ile devam etti.
18 Şubat 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI