24 Temmuz 2019

BARO BAŞKANI KAZAN ADALET SARAYI İÇİN KONUŞTU: NEREYE İSTERSENİZ ORAYA YAPIN


Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan Baro Başkanı Adalet Sarayı’nın gecikmesiyle ilgili avukat milletvekillerini suçladı ve “ Artık nereye isterseniz oraya yapın” dedi

CUMHURİYETİN DEĞERLERİ
Avukatlar Günün nedeniyle Sakarya Barosu dün Atatürk Anıtına çelen koydu. Burada bir konuşma yapan Baro Başkanı Zafer Kazan, ülke olarak kuruluşundan bu yana belki de en zor günleri yaşadığımız şu dönemde Cumhuriyetimizin bütün kuruluş değerlerini yitirme noktasına geldiğini belirtti.

AVUKAT MİLLETVEKİLLERİ
Sakarya gündeminden düşmeyen Adliye Binası ile ilgili de değerlendirme yapan Başkan Kazan, tüm Türkiye’de geniş adliye sarayları yapılmasına karşın ilimizin bundan mahrum bırakılmasının sorumlusunu açıklarken “Bu şehirdeki adliye binası ayıbının öncelikli sorumlusu avukat milletvekilleridir” dedi.

YARGININ İÇİNDE YANGIN
Baro Başkanı Zafer Kazan “ Herkes bilsin ve duysun ki biz bugün artık adaletin binası ile ilgilenmiyoruz zira yargının ve hukukun içindeki yangın bizi daha çok ilgilendiriyor. Nereye isterseniz oraya yapın Adliyeyi. Bu halka nasıl ve nerede bir Adliye layık görüyorsanız oraya yapın” diye konuştu. Daha sonra Baro’da bir kokteyl verildi.

Avukatlar Günün nedeniyle Sakarya Barosu dün Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Baro Başkanı Av. Zafer Kazan, günün anlam ve önemine dair duygu ve düşüncelerini ifade ettiği mesajını basın ve kamuoyu ile paylaştı. Başkan Kazan,  ülke olarak kuruluşundan bu yana belki de en zor günleri yaşadığımız şu dönemde Cumhuriyetimizin bütün kuruluş değerlerini yitirme noktasına geldiğini belirtti.
RAHATSIZLIK
Bir devletin ayakta kalabilmesinin ilk şartının adalet olduğuna vurgu yapan Başkan Kazan: “Devletler ve milletler adalet üzere kaimdir. Bir türlü geliştirip adalet dağıtmasını sağlayamadığımız yargı sistemimiz bugün hukukun alfabesini dahi unutma unutturulma halini yaşamaktadır.” şeklinde devam ettiği konuşmasında yargının gelmiş olduğu noktadan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.
GÜÇLER AYRILIĞI
“Demokrasi diyoruz, üstünlerin değil hukukun üstünlüğü diyoruz, bağımsız bir yargı diyoruz ve bunu sağlayacak yollar arıyoruz. Bu yolun kuvvetler ayrılığından, güçlü bir meclisten, güçlü ve bağımsız bir yargıdan geçtiğini çok iyi biliyoruz.” diyen Başkan Kazan güçler ayrılığı ilkesinin vazgeçilmezliğine vurgu yaptığı basın açıklamasında tarafsız bağımsız yargı temennilerini tekrar etti.
TUTUKLU AVUKATLAR
Sakarya Barosu olarak 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında hukukun üstünlüğünden, demokrasiden ve ülke bütünlüğünden yana güçlü bir taraf olduklarını hatırlatan Başkan Kazan, yargılamalar ile ilgili olarak tutuklu Avukatların tutuksuz yargılanmalarını gerektiğini ifade etti.   Sakarya gündeminden düşmeyen Adliye Binası ile ilgili de değerlendirme yapan Başkan Kazan, tüm Türkiye’de geniş adliye sarayları yapılmasına karşın ilimizin bundan mahrum bırakılmasının sorumlusunun avukat milletvekilleri olduğunu söyledi.
NEREYE İSTERSENİZ
Kazan, “Artık biz kendilerinden adalet ve yargı hizmetleri ile ilgili hiç bir şey beklemiyoruz. Bu şehirdeki adliye binası ayıbının öncelikli sorumlusu avukat milletvekilleridir. Herkes bilsin ve duysun ki biz bugün artık adaletin binası ile ilgilenmiyoruz zira yargının ve hukukun içindeki yangın bizi daha çok ilgilendiriyor. Nereye isterseniz oraya yapın Adliyeyi. Bu halka nasıl ve nerede bir Adliye layık görüyorsanız oraya yapın” diye konuştu.
BARO’DA KOKTEYL
Yapılan basın açıklamasının ardından, Baro Binasında yapılan kokteyle geçildi. Kokteyle, Vali Hüseyin Avni Coş ve Avukat Eşi Aylin Özer Coş, Sakarya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Semih Akgün, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ertuğrul Kocacık, TKB Başkanı Tevhide Yağan ve beraberinde yönetim kurulu üyeleri, Muharip Gaziler Derneği yönetimi ve davetliler katıldı.  Sinan ÇELİK
6 Nisan 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI