TOYOTA GAZA BASTI İHRACATTA SAKARYA PATLAMA YAPTI: REKOR ÜSTÜNE REKOR2 Mayıs 2017, Salı

TİM AÇIKLADI
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Sakarya Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 179,3 artış kaydederek 406 milyon 286 bin dolar ile ihracatçı iller sıralamasında 7'inci oldu. Bunda Toyota’nın yeni modeli CH-R’in üretime başlaması da etkili oldu. Toyota fabrikasında 2016'da yılda yaklaşık 155 bin adet üretim sağlanırken 2017'de bu rakamın 280 bin adete çıkarılması hedefleniyor.
HEDEF İLK 5
Sakarya ihracatı ilk 4 aylık dönemde 1,7 milyar dolara ulaştı. Sakarya ilk 4 ayda ülke ihracat artışının yaklaşık dörtte birini gerçekleştirmiş oldu. Sakarya’dan Nisan ayında 146 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, ihracat başarısında pay sahibi olan sanayicilere teşekkür etti. İhracat hedeflerine daha kısa sürede ulaşacaklarına olan inancını paylaşan Kösemusul, hedefin ihracatta ilk 5 olduğunu tekrarladı. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 11 milyar 866 milyon dolar oldu. Atılım yılı ilan edilen 2017 yılının ilk 4 ayında yüzde 6,7'lik ihracat artışı yakalanırken, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 4 artışla 145 milyar 656 milyon dolara ulaştı. Çelik, Otomotiv, Madencilik ve Mücevher Sektörleri ihracata güç kattı.
REKOR ARTIŞ
Nisan ayında 47 ilin ihracatı artarken, 33 ilin ihracatında ise gerileme yaşandı. Artış yaşayan iller arasında en dikkat çekici gelişme Sakarya ilinde yaşandı. Sakarya Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 179,3 artış kaydederek 406 milyon 286 bin dolar ile ihracatçı iller sıralamasında, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Gaziantep ve Ankara'nın ardından 7'inci il olarak yer aldı. Sakarya geçtiğimiz yıl Nisan ayında 145,5 milyon dolar ihracatla aynı sıralamada 9'uncu sırada yer alıyordu. Sakarya ihracatı ilk 4 aylık dönemde 1,7 milyar dolara ulaşırken, şehrimiz söz konusu dönemdeki ihracat artışı ile ülke ihracat artışının yaklaşık dörtte birini gerçekleştirmiş oldu. Sakarya’dan Nisan ayında 146 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.
NİTELİKLİ İSTİHDAM
Dikkat çeken Nisan ayı ihracat başarısı ile ilgili konuşan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, ihracat başarısında pay sahibi olan sanayicilere teşekkür etti. İhracat hedeflerine daha kısa sürede ulaşacaklarına olan inancını paylaşan Kösemusul, "Sakarya olarak kaliteli eğitim, nitelikli istihdam, katma değerli güçlü üretim için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tüm bu çalışmalar ihracat artışlarını da beraberinde getirecektir.
MEVCUT DEĞERLERİMİZ
Sakarya'mızın bu alanlardaki başarıları yatırımcıları da şehrimize çekerken, mevcut değerlerimiz de üretimlerini artırıyor ve ihracat başarısına yüksek oranda katkı yapıyor. Tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Özellikle nitelikli istihdam noktasında çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. İnşallah daha iyi olacağız. Milli üretimler ve otomotiv şehri Sakarya hedefimiz doğrultusunda her geçen gün daha çok çalışacak, ihracatçı iller sıralamasında ilk 5 il arasında daimi yer alma hedefimize ulaşacağız." ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 7924 defa okundu.