23 Ekim 2018

TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ FINDIK ALIMINA DEVAM EDİYOR


Valilik tarafından yapılan açıklamada, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin Dernekkırı ve Karasu Kuyumculu Mahallesi’nde fındık alımına devam ettiği ifade belirtilerek, fındık alımlarında uygulanan çürük oranı yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarıldığını ifade edildi

Valilik tarafından TMO'nun fındık alımlarıyla ve fındık üreticilerine yapılacak desteklerle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da ifade ettiği gibi TMO'nun Giresun kalite fındığın kilosunun 10.50 TL’den, Levent Kalite fındığın kilosunun ise 10 TL’den alım yapacağı açıklandı. Açıklamada ayrıca 21 Ağustos 2017’de başlayan fındık alımlarının ilimizde iki ayrı noktada devam ettiği belirtildi. Bu noktalar Budaklar Mahallesi Dernekkırı Sokak’ta ve Kuyumculuk Mahallesi Çelik Kardeşler Kurutma Tesisi olduğu hatırlatıldı.
35 BİN ÜRETİCİ
Açıklamada, “Önümüzdeki günler için 35 bin üreticiye, 85 bin ton fındık için randevu verilmiştir. Her geçen gün günlük kapasitesi arttırılmakta, ilave randevular açılmaktadır. Üreticilerimizin lehine olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın talimatları doğrultusunda; TMO'ya fındık satacak üreticilerin dekar başına teslim edeceği ürün miktarı 130 kg'a çıkarılmıştır Fındık alımlarında uygulanan çürük oranı yüzde 3'ten yüzde 5'e, çatlak oranı ise yüzde 2'den yüzde 5'e çıkarılmıştır. Ödemeler 15 günden 1 haftaya çekilmiştir Alım noktaları 18'den 37'ye çıkarılmıştır. Fındık Stratejisi kapsamında 2017 yılı ürünü için fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği 170 TL/da ile mazot, gübre ve toprak analizi olarak da 13 TL/da üzerinden destekleme yapılacaktır” denildi.
23 Eylül 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI