KÖYLÜLER: AKÇAY DERESİ KURUTULMASIN13 Kasım 2017, Pazartesi

İÇME SUYU İÇİN DEPO
SASKİ tarafından Akçay Deresi’nde yapımı devam eden barajın ardından Şükriye Köyü’nde, bölgedeki pınarların bağlanacağı bir depo kurulacağı yönündeki söylenti dere boşunda köylüleri tedirgin etti. Pınar sularını yıllardır bahçe sulama ve hayvan bakımında kullanan köylüler pınarların içme suyu amaçlı kullanım için depoya bağlanmasından endişe ediyor.
CANLILAR İÇİN DUYARLILIK
Akçay Deresi üzerindeki iki balık üretme tesisinin kapatılmasının ardından diğer pınarların depoya bağlanmasıyla derenin kuruyacağını iddia eden köylüler “ Bu dere bölgeye canlılık veriyor. Baraj ve depo nedeniyle suyumuz kurursa bizim de diğer canlıların da işi biter. SASKİ yönetiminin doğa ve tüm canlılar için duyarlı olmaya davet ediyoruz” dediler.
SU BİZİM HERŞEYİMİZ
Köylüler barajın kurulmasına verdikleri tepkilerin de duyulmadığını belirtirken, “Hiç değilse bu depo kurulmasın. Bizi susuz bırakmasınlar. Bizim her şeyimiz su. Su olmadan ne hayvanlarımız yaşar, ne ağaçlarımız yeşil kalır. Yıllardır evlerimizin önünden bahçelerimize akan küçük derelerimiz, pınarlarımız bize bırakılsın” şeklinde konuştular.

Bu haber toplam 6873 defa okundu.