16 Ekim 2018

MHP’DEN CADDE54 ELEŞTİRİSİ


MHP İl Teşkilat Başkanı Muhammed Levent Bülbül yaptığı basın açıklamasında Cadde54 projesinin ciddi derecede hukuka aykırı olduğu yönünde şüphelerin olduğunu belirterek “Bu izaha muhtaç bir durumdur” dedi.

Kısa bir süre önce kamuoyuna duyurulan ve  son yapılan  Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında gündeme gelen Cadde54 projesi MHP’nin gündeminde yerini koruyor.  Haftalık basın toplantısını dün gerçekleştiren MHP İl Başkanı Levent Bülbül Cadde54 Projesi ile ilgili iddialarda bulundu. Yapılan basın toplantısına MHP Meclis Üyesi Ahmet Ziya Akar’da katıldı. 2015 yılından itibaren gündemde olan Cadde 54 projesinde büyük miktarda kamu zararının olduğu şüphesiyle MHP Serdivan meclis üyelerinin yazılı bilgi almak için yapmış olduğu başvuruların cevaplanamadığını söyleyen Levent Bülbül “İnşaat sürecinin hızla devam ettiği ve büyük bir talep yoğunluğu ile satışların yapıldığı böyle bir dönemde yazılı başvurularımızın cevaplanmasını daha fazla beklemenin imkanı kalmamıştır” dedi
İLK İHALE İPTAL EDİLDİ
Hukuka aykırılıların tespiti halinde ortaya çıkacak tablo, telafisi mümkün olmayan zararları beraberinde getireceğini ifade eden Levent Bülbül, “Büyükşehir belediye meclisinde dile getirmiş olduğumuz bu aykırılık iddialarının muhatapları tarafından cevaplandırılamadığı ve bunun kamuoyunda ve basında hak ettiği yeri alamadığı düşüncesindeyiz.  22.05.2015 tarihinde Cadde 54’ün ilk ihalesi yapılmış, bu ihaleye tek firma girmiş fakat ihale rekabet koşulları oluşmadığından iptal edilmiştir. 85 bin 350 m2 inşaat alanında 131 milyon TL muhammen bedel üzerinden yapılan ve iptal edilen ilk ihaleden sonra projeye 5 bin 668 m2 büyüklüğünde bir parsel dahil edilmiş ve bütün proje alanı tek parsele dönüştürülmüştür” diyerek bilgi verdi.
2.KEZ İHALEYE ÇIKTI
Ardından Serdivan Belediyesinin yeniden ihale sürecine girdiğini  ve 14.07.2016 tarihinde Cadde54 projesi ikinci defa ihaleye çıkarıldığını hatırlatan Bülbül, “Birinci ihale rekabet koşulları oluşmadığından iptal edilmişken; ikinci ihalede rekabet koşulları yine oluşmamasına rağmen bu defa ihale geçerli kabul edilmiştir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. İhaleye her ne kadar 2 katılımcı girmiş gibi kamuoyunda ifade edilse de aslında ihaleye sadece 1 katılımcı teklif sunabilmiştir. Diğer katılımcı yeterlilik koşulunu sağlayamadığından ihale dışı bırakılmıştır. Yine bu ihalede Serdivan Belediyesine en az mülkiyet payı olarak %35 oran dip oran olarak belirlenmişken ihaleye yapılan teklif %35,5 olmuş ve bu teklif kabul görmüştür. Serdivan gibi inşaat yapım işlerinde mülk sahiplerinin en az %50 ile mülkiyet payı aldığı, ticari alanlarda bunun %60 lara vardığı bir ilçede %35 gibi bir oranın yarım puan üstünde yapılan teklifin kabul edilmesi kanaatimizce kamunun ciddi ölçüde zararına sebep olmuştur” dedi. Bülbül öte taraftan,  Kat karşılığı inşaat yapım işlerinde ilk ihalede 131 milyon olan muhammen bedelden 20 milyon TL daha az bir muhammen bedelle 111 milyon TL’ye çıkılan ikinci muhemmen bedeldeki bu azalışın neden kaynaklandığının açıklanması gerektiğini vurguladı.
KAMU ZARARI
Bülbül şöyle devam etti, “İhale yapıldıktan sonra Cadde 54’ün bulunduğu proje alanında imar tadilatı yapılması teklif edilmiştir. Baştan beri bodrum, zemin kat,1.kat olarak projelendirilen ve ilk tanıtım fotoğraflarında bu şekilde görülen ve bu haliyle ihaleye çıkılan yapıların köşe noktalarındaki kuleciklerin estetik açıdan yüksek olması düşünüldüğünden, yükseklik sınırının emsal 2 olarak tarif edilen “En çok 17,5 mt’’olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. Burada kesinlikle konut kullanımı içermemek koşuluyla sadece köşedeki kulecikler için verilen bu izin sonrasında bambaşka bir proje ortaya çıkmıştır. Bu projenin ihaleye çıkılan Cadde 54 projesinin inşaat alanının 2 katından fazla inşaat alanına sahip olduğu, 5 kat yüksekliğe sahip 177 bin m2 inşaat alanında belediyenin mülkiyet payında değişiklik olmamış olması dikkat çekicidir” derken mülkiyet pay nedeniyle 150 milyon TL’lik bir kamu zararının ortaya çıktığını vurguladı.
KONUT SATIŞI YAPILAMAZ
Yine ticaret alanı olarak öngörülen projede konut alanı olmayacağı imar mevzuatında açık olduğunu buna rağmen yapılan tanıtımda ve satış işlemlerinde rezidans adıyla yani konut olarak tarif edilen yerlerin böyle bir projede yer almasının mümkün olmayacağını belirten Bülbül “Hukuken mümkün olmayan konut satışlarının yapıldığı yerlerin Serdivan Belediye Başkanı tarafından yurt ve pansiyon alanı olarak tarif edilmesi ise ayrı bir garebettir. Bu şartlar altında birçok yönüyle hukuka aykırı olarak değerlendirilecek bu projedeki uygunsuzluklar projenin tanıtım sürecinde anlaşılmıştır. MHP Serdivan Belediye meclis üyelerimizde işte bu anda olaya müdahil olarak belediyeden tanıtımı yapılan projenin imar ve ihale durumunu içeren ayrıntılı belgeleri talep etmiştir. Ancak belgeler tarafımıza sunulmamıştır. Eldeki belgeler ile değerlendirme yapıldığında dahi Cadde 54 projesinde ciddi bir suiistimal ve hukuka aykırılık olabileceği açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Cadde 54 projesinde ise ihaleden sonra yapılan imar değişiklikleri ile inşaat alanı 92.000 m2 artmıştır.  Bu artışta müteahhit lehine kazanç artışının çok büyük miktarda olduğu ortada iken mülkiyet payında acilen giderilmesi ve kamu zararının ortadan kaldırılması temin edilmeli aksi takdirde bu proje durdurulmalıdır” şeklinde konuştu.
23 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI