22 Temmuz 2019

KÜÇÜK ELİF’İN AİLESİ YARDIM İÇİN BEKLİYOR


Karaman Mahallesinde yaşayan Çetin ve Özlem Çiçek çifti, hidrosefali ve serebral palsi (beyin felci) hastası Elif Yağmur'un kök hücre ameliyatı olması için destek istiyor.

Karaman Mahallesi'nde Kalıcı Konutlar'da oturan Çiçek çiftinin çocukları Elif Yağmur'un (4) beyninde, doğumsal hatadan dolayı su toplandı. Küçük bedenine rağmen ameliyat geçiren Elif bebek, kas gevşetme ve kalça çıkıklığı ameliyatları da oldu.  Annesi tarafından şırınga yardımıyla beslenen ve sadece pirinç unu, sıvı gıda ve çorba tüketmek zorunda kalan Elif, aynı zamanda tetrapleji (felç) ve serebral palsi hastası. Yaşadığı tüm zorlukları aşarak hayatta kalmaya çalışan Elif'in ailesi, serebral palsi hastası kızlarının iyileşmesi için gerekli olan kök hücre ameliyatı için yetkililerden yardım istiyor.  Anne Özlem Çiçek (40), yaptığı açıklamada, doğumundan sonra 45 gün evladından ayrı kaldığını, her gün ağladığını söyledi.
45 GÜN UZAK KALDI
Bir annenin evladını 45 gün boyunca koklayamamasının çok zor olduğunu vurgulayan Çiçek, "Hele benim en çok ağrıma giden, doğumevindeyiz. Gidiyorum yan tarafta bebek sesi, sol tarafta bebek sesi ama benim bebeğim yanımda yok. 45 gün bana ölüm geldi. Onun sesini duymamak, onu emzirmeden durmak, yani yemeden içmeden kesildim." diye konuştu.
Doktorunun çocuğa anne sütünün lazım olduğunu belirterek, kendisini toparlaması yönünde tavsiyede bulunduğunu aktaran Çiçek, sütleri dondurucuya koyup araçla Gebze'deki hastanede tedavi gören kızına ulaştırdıklarını kaydetti.  Anne sütü sayesinde Elif'te düzelmelerin başladığını belirten Özlem Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
1 YAŞINA KADAR
"Doktorumuz, 'Sizin maratonunuz bundan sonra başlıyor. Çocuğun beyin damarında su var.' dedi. Elif'in ameliyat olacağını söylemedi ama sağolsun bizi yönlendirdi. Eğer yönlendirmeseydi, belki de Elif'in durumu daha da kötüydü. Biz ona göre erken tedaviye başladık. Beyin cerrahı, '1 yaşına kadar ameliyat edemem.' dedi. Hem kilo az hem de bünye zayıf diye. 1 yaşına girdik, beyin ameliyatı oldu. Şant takıldı.
DURUMU DAHA İYİ
Durumu şu anda öncekine nazaran çok çok iyi. Bursa'daki fizik doktorumuz Elif için 'Benim tezimi çürüttü. Elif'i bu halde göreceğime hiç inanmıyordum. Elif'in ilk geldiği halle şu anki hali arasında dağlar kadar fark var.' dedi.  Anne Özlem, “Kızımın iyileşmesi için bize bir el atılması lazım. Eşim bir yere kadar yetişti, bir yerden sonra da artık devlet büyüklerimizden çocuğum için bir anne olarak yardım istiyorum” derken Kök hücre tedavisinin serebral palsi hastaları için umut ışığı olduğunu, yüzde 60-70 düzelme şansı bulunduğunu vurguladı.  Çiçek, ameliyat masrafının ise çok yüksek olduğunu, çocuğu için para toplanması, kök hücre ameliyatı olması için yardım ve destek istediğini kaydetti.
DÖRT SENE SONRA
Bazı serebral palsi hastalarında nöbet geçirme riski olduğunu fakat Elif'te görülmediğini belirten anne Çiçek, "Kızımda 4 seneden sonra 'anne' kelimesini duydum. Dede olsun, baba olsun hepimizi tanıyor. 1-1,5 yaşına kadar kafasını tutamıyorduk biz. Özel hastanelerde özel eğitimler gördük. Fizikleri gördükten sonra bu çocuk kafa tutması olsun, oturması olsun, her şeyimizi kendi imkanlarımızla yaptık." ifadelerini kullandı. Kök hücre tedavisinde Türkiye ve yurt dışında olumlu sonuçlar alındığını bildiğini dile getiren anne Çiçek, Elif'in kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmesini arzu ettiğini dile getirdi. Pazarcılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan baba Çetin Çiçek (36) de maddi imkansızlıklar yüzünden kızının ameliyat parasını ödeyemediğini belirterek, kızının sağlığına kavuşması için yetkililerden ve duyarlı insanlardan yardım beklediklerini kaydetti. A.A
1 Aralık 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI