22 Eylül 2018

TÜRK METAL SENDİKASI ÜYELERİ HAKKINI ARIYOR


Türk Metal Sendikası'na bağlı Türk Traktör, OTOKAR, Bplas(Bursa Plastik) ve Noksel Boru Fabrikası'nda işçiler zam beklentilerinin boşa çıkması üzerine eylemlere başladı. İşçiler bugün yemekhanelerde kaşık ve çatal vurarak tepkilerini gösterdi

Türk Metal Sendikası Sakarya Şubesi’ne üye , Türk Traktör, OTOKAR, Bplas(Bursa Plastik) ve Noksel Boru Fabrikasında çalışanlarının Yüzde 38.8’lik zam talebi bir süre önce işvereni temsil eden MESS’e (Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası) iletmişti. MESS ise verilen bu teklifi  kabul etmeyerek  6 ay için 1 Mart-31 Ağustos enflasyon oranında artış oranı, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış yani toplamda %3.3'lük zam teklifinde bulundu.Türk Metal Sendikası Genel Merkezi tarafından tutulan uyuşmazlık zaptı ardından, sendika tarafından mesayi yapmama ve kaşık çatalla tepki göstererek hak arama kararı alınmıştı. 

Alınan karar gereği dört fabrika da yaklaşık 3 bin kişi bugün yemekhanelerde kaşık ve çatal vurarak, işvereni protesto etti.  Konuyla ilgili olarak Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, başlattıkları protesto eylemlerine devam edeceğini, hafta içinde de farklı protestoların olacağını ifade etti. Eylül ayında  sözleşme sürecinin başladığını ifade eden Meriç, “Uyuşmazlıkla biten süreç içinde, biz 38.8 zam isterken, MESS 3,3’lük bir teklif sundu.  Tututlan uyuşmazlık raporu sonrası Türk Metal Sendikası Genel Merkezi'nin aldığı kararla MESS üyesi iş yerlerinde mesaiye kalmama ve yemekte kaşık çatalları birbirine vurma eylemi yapmak kararı aldık.  Toplamda şehirde 3 bin işçiyi kapsıyor yapılacak eylemler. Bizim isteklerimizin karşılanacağı şartlar oluşmadığı sürece bu süreç devam edecek” dedi.
4 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI