23 Ekim 2018

AYVANIN YARIDAN FAZLASINI ÜRETİYORUZ AMA PAZARLAYAMIYORUZ: HOLLANDA BİZDEN KARLI


Dünyada en çok ayva Türkiye’de üretiliyor. Üretilen ayvanın yüzde 57’si Geyve ve Pamukova’da yetişmesine rağmen ihracatta birincilik Hollanda’nın.

BAYRAKTAR AÇIKLADI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünya ayva üretiminde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını söyledi. Bayraktar, "Ayvanın cefasını Türk, çiftçisi çekiyor, sefasını Hollanda sürüyor. Hiç ayva üretmeyen ve ithal ettiği ayvayı cazibe kazandırıp ihraç eden Hollanda, ihracatta 5 yılın 4'ünde birinci oldu. 2012-2016 döneminde sadece 2012 yılında Türkiye, ihracatta birinci sırayı aldı” dedi.
ÜRETİM POTANSİYELİ
Sakarya'daki ayva üretim potansiyeline dikkati çeken Bayraktar, ayva üretiminin yüzde 57’sinin Sakarya’dan yapıldığını söyledi. Bayraktar, “Sakarya’nın ilçeleri olan Geyve ve Pamukova’nın Türkiye’nin toplam ayva üretimindeki payı yüzde 54 ile yarıyı geçiyor. Sakarya'da özellikle taban suyu yüksek arazilerde yetiştirilen ayva, kalite özellikleri ve lezzet açısından diğer ayva çeşitlerine göre çok daha üstün” dedi.
COĞRAFİ İŞARETLEME
Bayraktar açıklamalarını şöyle sürdürdü: Sakarya'da yetişen ayvanın ayırt edici özelliğiyle ön plana çıkması nedeniyle coğrafi işaret tescilinin yapılması gerekir. Hollanda, Sakarya'da üretilen ayvanın kalitesini ve üstünlüğünü keşfetmiş ve son yıllarda ülkemizden ithal ettiği ayva miktarını artırmıştır. Üretimde dünya birincisi olan Türkiye'nin ihracatta da liderlik için pazarlama kanallarının etkin kullanması gerektiğini belirtti. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünya ayva üretiminde Türkiye, Çin ve Özbekistan'ın ilk üç sırada yer aldığına ancak Türkiye hariç diğer üretici ülkelerin ayva ihracatında önemli pay elde edemediğine dikkati çekti. Hollanda'nın ise hiç ayva üretmemesine rağmen ihracatta öne çıktığına işaret eden Bayraktar, "Ayvanın cefasını Türk, Çin, Özbek çiftçisi çekiyor, sefasını Hollanda sürüyor. Hiç ayva üretmeyen, Türkiye dahil çeşitli ülkelerden ithal ettiği ayvayı, ambalajlayıp cazibe kazandırıp, pazarlama kanallarını da etkin olarak kullanarak yeniden ihraç eden Hollanda, ihracatta 5 yılın 4'ünde birinci oldu.
ÜRETİM POTANSİYELİ
Sakarya'daki ayva üretim potansiyeline dikkati çeken Bayraktar, ayva üretiminin yüzde 57’sinin Sakarya’dan yapıldığını söyledi. " Sakarya’nın ilçeleri olan Geyve ve Pamukova’nın Türkiye’nin toplam ayva üretimindeki payı yüzde 54 ile yarıyı geçiyor. Sakarya'da özellikle taban suyu yüksek arazilerde yetiştirilen ayva, kalite özellikleri ve lezzet açısından diğer ayva çeşitlerine göre çok daha üstün. Sakarya'da yetişen ayvanın ayırt edici özelliğiyle ön plana çıkması ve bulunduğu bölgeyle özdeşleşmesi nedeniyle coğrafi işaret tescilinin yapılması gerekir. Hollanda, Sakarya'da üretilen ayvanın kalitesini ve üstünlüğünü keşfetmiş ve son yıllarda ülkemizden ithal ettiği ayva miktarını artırmıştır." bilgisini paylaştı. Bayraktar, üretimde dünya birincisi olan Türkiye'nin ihracatta da liderlik için pazarlama kanallarının etkin kullanması gerektiğini belirtti.
18 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI