18 Haziran 2019

PAMUKOVA’DA BİOSUN GERGİNLİĞİ


Pamukova da faaliyet gösteren Biosun, tesislerinde çalışan işçiler Biosun’a yönelik koku yapıyor suçlamaları üzerine basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasıda işçiler ve vatandaş arasında gergin anlar yaşandı

Pamukova da son aylarda İlçede faaliyet gösteren Biosun Katı Atık İşleme ve Enerji Tesisinin çevreye koku yayması nedeni ile vatandaşlar tepki göstermişti. Bu tepkilerin basın yayın organlarında yayınlanması üzerine, tesiste çalışan işçilerin temsilcisi Çelik İş Sendika Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt işçiler ile Pamukova Demokrasi Meydanında basın açıklaması yaparken halk tepki gösterdi ve zaman zaman gergin anların yaşandığı basın toplantısında polis araya girdi.
PANKARTLARLA KATILDILAR
Pamukova Demokrasi Meydanında Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt’un yaptığı basın açıklamasına,  Biosunda çalışan 20 kadar işçi de ellerinde “ İş yerime dokunmayın”, Ekmeğimizle oynamayın “, “ Kokunun sebebini iyi araştırın”  yazılı dövizlerle katıldı.
Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt, son günlerde Pamukova halkının Biosun Katı Atık İşleme ve Enerji Tesisinin koku yaydığı sebebi ile şikayetlerde bulunduğunu ve basın yayın organlarında yayınlandığını dile getirerek, İlçede faaliyet gösteren çeşitli fabrika ve üretim sahalarının bulunduğunu, Biosun tesisinin, kilosu binlerce Euro’yu bulan parfümlerle, baca filtrelemeleri ile insan sağlığı için duyarlı bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.
ALGI ÇALIŞMASI
Çelik İş Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt,  bazı algı odaklarının dışarıdan gelen her kokunun Biosun katı Atık İşleme ve Enerji tesisinden geldiğini empoze ettiğini ifade ederek “ Bu gün bu fabrikada 300’e yakın işçi çalışmaktadır.  İşçi aileleri ile bin’e yakın nüfusa ekmek kapısı olmaktadır.  Sizlerden ricam bu fabrikanın ve fabrikada çalışan işçilerin söylemlerinde kulak vermeniz “ dedi.
ÖNLEM ALINMALI
Çelik İş Sendika Başkanının basın açıklamasına Kadı Mahallesi Muhtarı İsmail Yılmaz, Pamukovalı bazı vatandaşlar, Biosun fabrikasının işçiler ile halkı karşı karşıya getiren tavrı olduğu gerekçesi ile tepki gösterdiler. Vatandaşlar, hiçbir Pamukovalı’nın Biosun’da çalışan işçilerin ekmeğinle oynamak gibi bir gayesinin olmadığını, fabrikanın kapatılmasını da istemediğini sadece çevreye yayılan koku için önlem alınması gerektiğini söylediler.
KOKU GİDERİLSİN
Zaman zaman gergin anların da yaşandığı, polisin araya girdiği  basın toplantısında Pamukovalı vatandaşlardan Salih Harmancı, Çelik İş Sakarya Şube Başkanına, çıkış noktalarının yanlış olduğunu, işçilerin ellerinde dövizlerdeki  “ Ekmeğimle oynama “ gibi yazılar ile kendilerine mesaj verilmeye çalışmasını kabul etmediklerini ifade ederek “ Pamukova’nın giriş ve çıkışında “ Meyve ve Sebze diyarına hoş geldiniz “ yazıyor. O kokuyu duyanlar burası nasıl meyve ve sebze diyarı demez i ? Biz fabrika kapansın demiyoruz, işçilerin ekmeğiyle de oynamıyoruz. Biz kokunun giderilmesini istiyor “ diyerek tepki gösterdi.

Çelik İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Rıfat Kurt ise vatandaşla aynı görüşte olduklarını kokunun giderilmesi, Pamukova halkının şikayetlerini Biosun yönetimine ileteceklerini ifade etti.
21 Aralık 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI