18 Ağustos 2018

HÜSNÜ GÜRPINAR'DAN İMAR ELEŞTİRİSİ


İMO Şube Başkanı Gürpınar odanın kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, Kentsel Dönüşüm Yasası’nın amacı dışında kullanıldığını belirterek, “Altyapısı olmayan, deprem ilişkisi araştırılmayan zeminlere mühendislik kurallarına uymayan binalar yapıyoruz” de

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi’nin 63’üncü kuruluş yıldönümü önceki akşam Sen Otel’de düzenlenen geceyle kutlandı. Gecede meslekte 25 ve 40’ıncı yılını dolduran inşaat mühendislerine plaket verildi. Geceye İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın yanı sıra Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, MHP Büyükşehir Meclis Üyesi Ahmet Ziya Akar, mühendisler ve aileleri katıldı.
63 YILLIK TARİHİ VAR
Gecede bir konuşma yapan İMO Şube Başkanı Gürpınar, “Bu akşam İnşaat Mühendisleri Odamızın kuruluşunun 63’üncü yılını kutlamak, mesleğinde 40 ve 25’inci yılını dolduran meslektaşlarımıza plaket ve onur belgelerini vermek üzere bir araya geldik.  İMO, 19 Aralık 1954 tarihinde kurulmuş bir meslek örgütüdür. Odamızın ilimizde bin 250 üyesi mevcuttur” dedi. Gürpınar ayrıca 63 yıl boyunca oda olarak önemli hizmetler yaptıklarını söyledi.
MESLEKİ GERÇEKLER
Meslekleriyle ilgili bazı yaşanan gerçekler olduğuna dikkat çeken Gürpınar, her ortamda benzer konuları vurguladıklarının ve aynı çağrıları yaptıklarının farkında olduklarını söyledi. Bu durumun kendi eksikliklerinden kaynaklanmadığına değinen Başkan Gürpınar, dile getirdikleri konular gerçekleşene kadar çağrı yapmaya devam edeceklerini ifade etti.
YAPI STOĞU SORUNU
Ülkemizde yeterli deprem güvenliği olmayan yapı stoğunu güvenli hale getirmek için yeterli gayretin sarf edilmediğini söyleyen Gürpınar, “Kentsel Dönüşüm Yasası’nı amacı dışında kullanıyoruz. Kentlerimizde ulaşım ve trafiği önce problem yapıp sonra çözmeye çalışıyoruz. Yeterli altyapısı olmayan, deprem zemin ilişkisi araştırılmayan zeminlere mühendislik kurallarına uymayan binalar yapıyoruz” dedi.
ÇARPIK YAPILAŞMA
“Sayın Cumhurbaşkanın dediği gibi çarpık yapılaşmaya devam ediyoruz” diyen Gürpınar, “Plan yapıyoruz ve yaptığımız planlara uymuyoruz. Her il ve kasabada, altyapısız ve öğretim üyesiz mühendislik okulları açıyoruz. Mesleki yetkinliği olan ve işini doğru yapmaya çalışan mühendis ve mimarları haksız rekabet koşulları nedeniyle imar ve yapı alanı dışına atıyor. Bu alanları her işi bilenler ve her işi yapanlar tarafından doldurulmasına göz yumuyoruz” şeklinde konuştu.
SAKARYA’NIN SIKINTILARI
Sakarya ile ilgili sıkıntıları paylaşan İMO Şube Başkanı Gürpınar, “Bu anlamda ilimiz özelinde Atatürk Stadı’nın imara açılması, 1999 öncesi yapılan yapı stoğunun güvenli hale getirilememesi, çarpık yapılaşma ve çifte standart uygulamaları. Adapazarı-İstanbul arası treninin devre dışı bırakılması, kent içi ulaşımda raylı toplu taşımaya geçilememesi, Kent Müzesi yapılamaması, Gar Meydanı’nın imara açılması çalışmaları, Sapanca Gölünün korunması ve su paylaşımı, birinci sınıf tarım alanlarının imara açılması, tünel ve köprülü kavşak, meslek alanımızla ilgili hatalı yapılanlar ve yapılamayanlar olarak gözümüze ilk çarpan örneklerdir” diye konuştu.
KONTENJAN ARTIŞLARI
Giderek artan öğrenci kontenjanlarıyla İnşaat Mühendisliği bölümlerine çok sayıda öğrenci alınmasının mühendislik eğitim kalitesini düşürdüğünü belirten Gürpınar, “Bu duruma tedbir alınması gereklidir. Mesleki yeterlilik ve imza konusundaki yetkinsizlik mesleki itibarımızı hayli düşürmüştür. Mühendislik ve Mimarlık Yasası çağımıza uygun hale getirilmeli ve meslek alanlarımızın çerçeveleri belirlenmelidir. Belediye meclislerinin imar komisyonlarında inşaat mühendisleri daimi üye olarak bulunmalıdır. Bununla beraber belediyelerin İmar ve Fen İşleri Bölümleri’yle kamu kurumlarında daimi inşaat mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirilmelidir. İnşaat Mühendisliği Meslek Yasası bir an önce çıkarılmalıdır” dedi.
MÜTEAHHİTLİK ELEŞTİRİSİ
Müteahhitlik alanında dünyada eşi benzeri olmayan bir sistemimizin olduğuna değinen Gürpınar, “Ülkemizde herkes müteahhitlik yapabilmektedir. Müteahhitlik disiplin altına alınmalı ve yasası çıkarılmalıdır. Sahip oldukları deneyim, iş tecrübesi, teknik donanım ve kapasitesi, mali durumu ve personel yapısı tamamlanmalı, teknik yeterliliği olmayanların müteahhitlik yapması engellenmelidir. 28 Avrupa Birliği’nde 25 bin müteahhit olmasına rağmen bizde 300 bindir. İnşaat Mühendisleri Odası hepimizindir ve sahip çıkmak da hepimizin görevidir. Görevimiz ayrıca yaşadığımız toplumun sorunlarını çözmek ve mesleğin etkinliğini yükseltmektir” dedi.
25 Aralık 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI