GÜNAY GÜNEŞ: TEKSTİLDE DAHA İLERİYE GİDEBİLİRİZ27 Aralık 2017, Çarşamba

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda faaliyet gösteren ve çoğunluğunu tekstil üreticilerinin oluşturduğu 24. Meslek Komitesi tekstil ürünlerinde uygulanan Anti Damping sorunları ile ilgili düzenlenen toplantıda meslek grubu üyeleri ile bir araya geldi. Ev sahipliğini 24. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Alican Yıldırım ve Komite Başkanı Tekin Baydar’ın yaptığı toplantıya Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Ve İşadamları Derneği Genel Koordinatör Yardımcısı Atilla Bulut, İzmir Sanayi Odası 15.Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ve Ege Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güven, SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş, Yönetim Kurulu Üyeleri; Ömer Arslan, Emrullah Terzioğlu, Onur Kansu ve Bursa, Düzce, Kocaeli, İstanbul’dan çok sayıda sektör temsilcisi iştirak etti.
SEKTÖRDE İLERLEYECEĞİZ
Yaklaşık 70 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş,  Sakarya’nın üretim anlamında önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek ülke ekonomisine ciddi katkıları olan stratejik bir bölge olduğunu ifade etti. Ağırlıklı makine imalatı ve otomotive yönelik bir imalatımız olsa da tekstilde de ağırlığa sahibiz. Bu sektörlerde daha da ilerleyeceğimize inanıyorum” dedi.
GENEL BİLGİ VERDİ
24. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Alican Yıldırım yaptığı sunumda “ Ülkemizde ortalama 350 adet boyahane bulunmaktadır. Her bir boyahane de ortalama 200 kişi çalışmaktadır. Bu da 70.000 kişilik istihdam sağlamaktadır. Diğer tekstil sektörlerinden farklı olarak brode sektörün de kalifiye eleman çalıştırılmaktadır (Makine Operatörleri, Tasarımcılar, Punch Yapanlar, Nakışçılar).  Bu sebeple brode de ücretler asgari ücretin çok üzerindedir. Brode ve nakışın yıllık ortalama hasılatı 4 milyar dolardır. Bunun 160 cm üzeri olan ANTİ-DAMPİNG’li ürünler yarısı kadardır.  Kalan 2 milyar dolarlık hasılatın daha üstlere çıkması için 160 cm altına da ANTİ-DAMPİNG getirilmelidir” diye konuştu. 
ANTİ DAMPİNG
SATSO Meclis Üyesi Alican Yıldırım Rekabetçi piyasada kalite/fiyat dengesini sağlamak ve daha rekabet edilebilir bir piyasada brode yatırımları yapmak için anti damping talep ettiklerini ifade ederek “ İnanıyoruz ki ANTİ-DAMPİNG’den sonra kalite, üretim, satış, istihdam alanlarında artış sağlanırken beraberinde gayri safi yurtiçi hasılatımızda yükselişe geçer. Rekabet edebilme gücümüz arttıkça en üst standartlarda üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Bu da brodedeki Türk markasının en üst seviye de kalmasını sağlayacaktır. Üretim arttıkça ülkemizde makine yatırımları artacaktır. Bunun ile birlikte yapılmakta olan yerli brode makinesi gibi makine ve yedek parça sanayisinde daha iyi yerlere gelebilmemiz sağlanacaktır Uzakdoğu ürünlerinin ucuz olmasından dolayı rekabet piyasası olumsuz etkilenmektedir” ifadelerini kullandı.
DESTEK VERDİLER
İzmir Sanayi Odası 15.Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ve Ege Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güven ise  “Tekstil sektörünün en zor işini yapıyoruz, aynı zamanda sanat yapıyoruz. Daha uygun fiyata yurtdışından ithal ürünlerle mücadele edebilmek için anti damping uygulamasının gerekliliğini düşünüyoruz.” Dedi. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Ve İşadamları Derneği Genel Koordinatör Yardımcısı Atilla Bulut, 2010 yılında anti dampingi uygulamaya koyan, 40 ilde üyesi bulunan üreticiyi temsil eden bir dernek olduklarını dile getirdi. Serpil GÖVEN

Bu haber toplam 34847 defa okundu.