15 Ekim 2018

ANA MUHALEFET PARTİSİ DÜN YAPTIĞI KONGREYLE YENİ BAŞKANINI SEÇTİ: CHP’DE ISIR DÖNEMİ


CHP’de dün yapılan il kongresinde milletvekili adayı Erdoğan Isır 199 oyla başkanlığa seçildi. Milletvekili Özkoç’un adayı Ayça Taşkent 126 oy alırken, diğer aday Özgür Arık ise 58 oy da kaldı. Kongrede zaman zaman tansiyon yükseldi

VELİ AĞBABA KATILDI
Cumhuriyet Halk Partisi İl Kongresi dün Sırma Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı kongrede Ayça Taşkent, Erdoğan Isır ve Özgür Arık yarıştı. Başkan adayları gelen davetlileri Milletvekili Engin Özkoç ve Ağbaba ile birlikte kapıda karşıladı.
YÜZDE 50’Yİ AŞAMAYACAK
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kongrede yaptığı konuşmada AKP ve MHP ittifak tartışmalarına değinerek, “Bunlar yüzde 50'yi aşamayacak. Umutları da yok. MHP ile AKP'yi aynı çatı altında birleştirmeye sebep yok. 2019'u demokrasiyi savunanlar, cumhuriyeti savunanlar, kadın erkek eşitliğini savunanlar yönetecek” dedi.
SARI ORTAMI GERDİ
Bu arada CHP’li Şerif Sarı’nın konuşması sırasında ortam gerildi. Genel Kurulda başkan adaylarının konuşmasının ardından seçimlere geçildi. 392 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu kongrede Erdoğan Isır 199 oyla il başkanlığına seçildi. Milletvekili Engin Özkoç’un desteklediği Ayça Taşkent 126 oy alırken, diğer aday Özgür Arık ise 58 oyda kaldı. 

CHP İlçe Örgütü Olağan Kongresi dün yapıldı.  Sırma Düğün Salonunda  yapılan genel kurulda  Ayça Taşkent, Özgür Arık ve Erdoğan Isır il başkanlığı için yarıştı. 392 delegesi bulunan CHP’nin kongresine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya  Milletvekili Engin Özkoç, CHP Eski Milletvekili Berhan Şimşek, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve CHP’nin İlçe örgütleri yönetim üyeleri  katıldı.
OHAL REJİMİ
İl Kongresinde divan başkanlığı Veli Ağbaba yaparken, kongre öncesi partililere seslendi.  Türkiye'de sivil darbe yapıldığını belirten Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı meclis by-pass edilecekti, muhalefetin tamamı susturulacaktı. Üzülerek söylemek isterim ki şimdi yapılan şey aynıdır. 20 Temmuz geçtiğimiz hafta görüldü ki bir sivil darbedir.   Türkiye'de hukuk askıya alınmıştır. Mahkemeler, kanun yapanlar bir tek yerden emir almaktadır. Türkiye bir OHAL rejimiyle idare edilmektedir. Şimdi bunların yapmaya çalıştığı şey, Türkiye'yi tek tipe sokmaktır. Bu topraklarda insanlar tek tip olsun diye emek verilen topraklar da değildir. Biz farklıyız, biz Suudi Arabistan'dan farklıyız, Suriye'den farklıyız, İran'dan farklıyız, Libya'dan farklıyız. Bunu farklı yapan birkaç değerimiz var” dedi.
KANDIRILMADIK
Ağbaba, Meclis'te bağıran, sesi çıkanların tamamının FETÖ'cü olduğunu ifade ederek, İktidar FETÖ ile birlikte yürürken 15 Temmuz'da darbe yapanların ne olduğunu bütün Türkiye'ye ilan ettik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu buna F tipi diyen ilk insandır. Kandırıldık diyorlar utanmadan. Biz kandırılmadık. Niye kandırılmadık. Bizim rehberimiz, yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk. Biz onun sayesinde kandırılmadık” diye konuştu.GERGİN ANLAR
MHP – AKP  ittifakı tartışmalarına değinen Veli Ağbaba, Her şeye rağmen yüzde 50'yi aşan bir 'hayır'ı sağladık. Onun için dün MHP ile AKP ittifak tartışması yapıyor. Valla biz ittifak tartışması falan yapmıyoruz. İhtiyacımız yok. Bunlar niye ittifak tartışması yapıyor Bunlar yüzde 50'yi aşamayacak. Umutları da yok. MHP ile AKP'yi aynı çatı altında birleştirmeye sebep yok. O da görüyor. Yüzde 50'yi aşamayacaklar” derken parti içinde küskünlük kırgınlık olmadan 2019 seçimleri için çalışılması gerektiğini ifade etti. Ağbaba’nın konuşmalarının ardında partili Mustafa  Ecevit ve Şerif Sarı bir konuşma yaptı.Partini zor günlerinden yalnız bırakanlara yüklenen Sarı’nın konuşmaları Karasu, Pamukova  İlçe Örgütleri temsilcileri tarafından tepki ile karşılandı. Gerginin artması üzerine, Divan Başkanı Ağbaba araya girerek, gerginliği sakinleştirdi.
PARTİMİN EMRİNDEYİM
CHP Milletvekili Engin Özkoç ise  partililere yönelik yaptığı konuşmada AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz sonrası söylemlerinin ihanet noktasına geldiği yönünde açıklamalarını eleştiridi.  Özkoç.' Hiç tüyleriniz diken diken olmuyor mu, hiç yüreğiniz kabarmıyor mu? Asıl yüreğimizin kabarması gereken yer burası değil mi? Sizin önünüzde ant içiyorum ve yemin ediyorum ki, öleceğim, kanımı akıtacağım, CHP Genel Başkanı'na ve onun değerlerine saldıranlara karşı dimdik duracağım." Derken il örgütünde üç adayn parti ve Türkiye için taşın altına elini koyduğunu ifade etti. Özkoç, “Kim il başkanı olursa olsun, onun emrindeyim” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ
Siyası konuşmaların ardından adaylar konuşma yaptı. İlk olarak konuşan Erdoğan ısır, “Milletvekilleri belirlenmesinde parti tabanının belirleyecek. Kimse  milletvekillerinin belirlenmesinde etkisi olmayacak. Tüm ilçelerde bunun sağlayacak ve hazırladığım taahhütnameyi tüm örgütlerimize ve il binasına asacağım. Uygulanmadığı takdirde gereğini yapacağım.2019’da başarılı olmayı hedefliyoruz. Ona göre bir liste hazırladık. 2019 seçimleri için hep beraber çalışalım” dedi.

BENİ ÜZDÜLER
İkinci konuşmayı ise Özgür Arık yaptı. Arık yaptığı konuşmasına, Cumhuriyetin sonuna kadar savunacaklarını vurguladı. Arık şöyle devam etti, “4 aydır, partimize katkı vermek için çalıştım. Kimseyi üzmedim. Ama beni çok üzenler oldu. Hendek’te, Kocaali’de hakkımda gerçek olmayan ifadeler kullanıldı. Ben ne  Ayça Taşkent’in ekürüsüyüm, neden iddiasız bir adayım. Partimizde çarpıklıklar. Bu çarpıklıkların önüne geçmezsek, bu partiyi, Türkiye Cumhuriyetini taşıyamayız” ifadelerini kullandı.
İÇ TARTIŞMALAR
Son olarak Ayça Taşkent söz aldı. Taşkent, görev yaptığı süre içinde, kendisinin hep yalnız kaldığını ifade ederek, “Kendi iç bünyemizdeki tartışmalarla, kendi beklentilerimiz üzerine  hesaplar yapmak CHP’ye zarar verir. Kapalı kapılar arkasında verilen mücadeleleri, AKP’den bir oy almak için verseydiniz, bugün başka şeyler konuşurduk. Yaptıklarımızın, söylemlerimiz ile örtüşmesi gerekiyor. Yeni seçilmiş bir örgütümüzde, bir il başkanı adayının, adaylık açıklamasına gidilmesin kararı veriliyor. Nerede birlik ve beraberlik. Benim amacım, CHP bayrağını daha yukarı çıkarmak, belediye başkanı, milletvekili sayısını artırmak ve tekrar partimizin parlementer sisteme geçmesini sağlamaktır” dedi.
YÖNETİM KURULU
Taşkent’in konuşmalarının ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylamada 199 oy alan Erdoğan ısır il başkanı oldu. Ayça Taşkent 126, özgür Arık ise 58 oy aldı. Isır’ın yönetimi ise şu isimlerden oluştu: Hayriye atabey, Serpil Bayhan, İbrahim Bircan, Ahu Can, Oğuz Can Çuroğlu, Hikmet Çavdar, Orhan Durmuşoğlu, L.Reşat Erdoğan, Kurtuluş İbrahimoğlu, İdris Karaman, Gül Hülya Köse, Hüseyin Kurt, Göltüç Onay, Erman Ören, Sabri Anıl Özkan, Doğu Sarı, Gülcan Sarıkaya, Kasım Sarıteke, Nermin Şirin, Sedat Turgay
31 Aralık 2017 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI