24 Eylül 2018

YERLİ FİLTRE SAKARYA'DAN 28 ÜLKEYE SATILIYOR


İşten arda kalan zamanlarda yerli filtre üretmek için 3 bin 500 dolar sermayeyle 60 metrekare alanda atölye kuran 5 arkadaş, bugün kendi markalarıyla 5 bin farklı ürün gamı, 72 milyon avro ciroyla 28 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor

İlimizde 5 ilkokul arkadaşının yerli filtre üretmek için 60 metrekare alanda 3 çalışanla kurdukları Arma filtre, bugün dünyanın en önemli beyaz eşya üreticileri ve çok sayıda otomotiv firmasının en önemli tedarikçileri arasında yer alıyor. Erdoğan Kaya ve 4 arkadaşı, ilkokulu bitirdikten sonra farklı iş kollarında çalışmaya başladı. Daha sonra yerli filtre üretimi için bir araya gelen okul arkadaşları, 1988 yılında 60 metrekare bir dükkan kiralayıp, işlerinden arda kalan zamanlarında burada filtre üzerine çalışmalar yaptı.
4 KITADA TEMSİL
İlk filtreyi üretmeyi başaran okul arkadaşları, ürünü daha düşük maliyetle yaparak sipariş almaya başladı. Yanlarındaki 3 çalışanla filtre üretimini hızlandıran ortaklar, kalite ve güvene önem vermesinin meyvesini yurtdışından aldığı siparişlerle pekiştirdi. Okul arkadaşlarının daha sonra kurduğu Arma Filtre Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ, alanında kendini ispatlayarak beyaz eşya ve otomotiv sektörünün en fazla tercih edilen tedarikçileri arasına girdi. Dünyanın "ilk 10'da" yer alan bütün beyaz eşya üreticilerine parça ve mal üreten Arma filtre, günümüzde 36 bin metrekareyi aşan tesislerinde bin 400'ü Türkiye'de olmak üzere bin 600'den fazla çalışanıyla 3 ülkede 5 bin farklı ürün gamı üreten, 4 kıtada temsil edilen ve sektörün lideri firma haline geldi.
İLK ONDA YER ALIYORUZArma Filtre Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Kaya, yaptığı açıklamada, firmanın 1988'de 5 ilkokul arkadaşının Türkiye'nin ithal ettiği filtreyi yerlileştirme hayaliyle kurulduğunu anlattı. Arkadaşlarıyla 30 yıldır yolculuklarına birlikte devam ettiklerini belirten Kaya, şunları kaydetti: "Her birimiz okuldan sonra ayrılmıştık ama bu hayalle bir araya geldik. Normal çalıştığımız işlerden çıkarak akşam 6'dan sonra küçük bir atölyede ilk yaptığımız makineyle filtreyi üretmeyi başardık. O günün şartlarında 5 arkadaş harçlıklarımızdan 8 ay boyunca biriktirdiğimiz bütçe toplam 3 bin 500 dolardı. Hikayemize onunla başladık. Bugün filtre alanında dünyanın en büyük üretimini yapan firma olduk. Aksesuar alanında da Avrupa'nın en büyük kapasitesini gerçekleştiren bir firma haline geldik. Dünyanın toplamda ilk onda yer alan bütün beyaz eşya üreticilerine parça ve mal üreten bir firma konumundayız."
38 BİN METREKARE
Türkiye'deki fabrikalarında bin 420 çalışan bulunduğu vurgulayan Kaya, şöyle devam etti: "Sakarya'da bulunan üretim alanımız 38 bin 200 metrekare. Bunun haricinde Çin'de 5 bin metrekarelik bir alanda 100 kişiyle üretim yapıyoruz ve tamamen Uzakdoğu pazarı için orada yaptığımız ürünleri ve Hindistan'a satıyoruz. Toplam 28 ülkeye ihracat gerçekleşiyor, Avrupa'daki farklı ülkelerde çalışanımız 112, Çin'de de 100 personelimiz var." 
3 Ocak 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI