15 Ekim 2018

ADAPAZARI BELEDİYE MECLİSİ'NDE TEMİZLİK TARTIŞMASI


Mecliste konuşan Başkan Dişli, kamu kurumlarına bağlı kadrolarla temizlik işlerinin yürütülmesinin zor olduğunu belirterek, “Hassas ve çetrefilli konu. Aksi halde eski Türkiye’nin geçmiş dönemlerde çöp deryaları oluşan şehirler meydana gelir” dedi

Adapazarı Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Süleyman Dişli başkanlığında toplandı. Meclis toplantısında 17 madde görüşülerek karara bağlandı. Oturuma ilave edilen gündem maddesinde, binalarda merdivenin taban alanına dahil edilmemesiyle ilgili 1/1000 ölçekli nazım imar planına plan notu eklenmesi teklifi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi. Başkan Dişli, Başkan Yardımcısı Mustafa Deverenli’ye talimat vererek, “Yanlış bir karar almayalım. Siz de komisyona destek olun” dedi.

ÖZEL OKULLARA İHTİYAÇ VAR
Gündemin ilk ikisi komisyona sevk edildi. Oturumun 3’üncü maddesinde yer alan Tepekum Mahallesi 4455 ada 1 nolu parselin 15 dönümlük kısmında Özel Eğitim Tesisi Alanı amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğini onama yetkisinin Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'ne verilmesi talebi ile ilgili yazısı kabul edildi. MHP Grup Sözcüsü Erkal Etçioğlu, “Başkanım biz bunu karara bağlayamadık da Büyükşehir’e mi gönderiyoruz” dedi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Dişli, “Malum FETÖ’ye ait okullar kapatılınca özel okullarda bir ihtiyaç patlaması oldu. Bununla ilgili de ihtiyaçları karşılamak için özel okulların yapım yerlerinde Bakanlıktan bir yazı çıkmış ama arkadaşlar onunla yürüyemediler. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin planlara el atması lazım. Zaman kaybı olmadan yetkiyi büyükşehir belediyesine devretmeyi uygun bulduk” dedi. Madde kabul edildi.

BAŞKAN DİŞLİ’YE YETKİ VERİLDİ
Meclis toplantısının 8’inci maddesinde Alandüzü Mahallesi’nde bin 755 metrekare yüzölçümlü taşınmazın Aile Sağlığı Merkezi yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne 20 yıla kadar bedelsiz devri için Başkan Dişli’ye yetki verildi. 9’uncu maddede Tekeler’deki Adapazarı Belediyesi’ne ait arazinin mezarlık yapımı için Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi için Başkan Dişli’ye yetki verildi. 10’uncu madde Orhangazi Kültür Merkezi’nin toplantı salonu hariç 10 yıllık kiraya verilmesi ve İŞKUR bünyesinde çalışan işçilerin sözleşmesinin 3 ay daha uzatılması kabul edildi.TAŞERONLARIN KADROYA ALINMASI
Toplantıda MHP’li Etçioğlu, temizlik işçilerinin kadroya alınmasıyla ilgili, “Temizlik işleri taşeronumuz vardı. Son çıkan yasayla ne pozisyon aldı” diye sordu. Başkan Dişli, “Daha henüz bir pozisyon alamadı. Şirket kurulacak. Arkadaşların bir kısmı Ankara’da görüşmeleri yapmak için gittiler. Önümüzdeki günler zorlu. Bu temizlik işleri belediyelerin ya da kamu kurumlarının en netameli işlerinden biri. Şimdi şu anki mevzuata göre sanki işçiler komple kadroya geçecek. Oradaki iş yapan taşıtlar yürütücü firma tarafından kiraya verilecek. Belediye o kiralama usülüyle birlikte devam edecek. Yahut belediye onları satın alacak. Bizim belediye açısından bakarsak 60-70 kamyonun bir anda alınması öyle basit bir iş değil. Zorlu bir pozisyon var. Adamların kadroya geçme işi kesin gibi. Onlarda şirket üzerinden alınacak. O adamları şirket üzerinden kadroya aldığımızda temizlik işleri nasıl yürüyecek hep beraber göreceğiz. Biraz zorluk var ama deneme yanılma yoluyla bir an önce halledeceğiz” dedi.

İŞÇİLERİN ÇALIŞMA PERFORMANSI
MHP’li Etçioğlu, “Maaşlarının yüzde 40 dengesini geçmemek lazım” şeklinde konuşurken MHP’li Hayrettin Hacıbektaşoğlu ise konuşmasında, “Eskiden taşeron işçilerden yüzde 25 kazanırdı şimdi ise yüzde 5’e düştü. Ben özelleştirmeden öncesini de biliyorum. Temizlik arabaları çöpün suyunu evlerin önüne bırakırlardı. 35-40 araç almak büyük para. Müteahhitlere zor durumda bırakacaklar. Adamlar makine almışlar, kredi çekmişler” dedi. Başkan Dişli cevabında, “Araçları almak da çözüm değil. Araçları aldınız diyelim. Şöyle bir şey var. Kadrolu elemanla temizlik işlerini sevk ve idare etmek çok doğru bir şey değil. Temizlik işi zor bir iş. Şu anda firmalar bu insanları çok yakından takip ediyor. Eğer adam hassas çalışmazsa hemen gerekli cezayi müeyyideyi istediği gibi veriyor. Çünkü patron o.

KAMYONA NE KADAR BAKACAK?
Kamu kurumlarında böyle bir şey yok. 0 kilometre arabayı adamın eline verdiniz. O da kadrolu mahalleleri temizleyecek. O kamyona ne kadar bakacak. Siz onu ne kadar takip edebileceksiniz. Kadrolu elemanın arkasında sendikası var, siyasi erkler var. Siz seçim yüzünden hesaplamalarınız da var. Siz insanlara şehrin temizliğini yaptıracaksınız. Bu gerçekten çok zor. Hassas ve çetrefilli konu. Biz gayret göstereceğiz. Herkes bu konuda çok hassas olmalı. Aksi halde eski Türkiye’nin geçmiş dönemlerde çöp deryaları oluşan şehirler meydana gelir. Bir endişem bu. İkinci endişem ise bu düzenlemeler görülüp Taşeron Yasası’na dönülebilir gibi geliyor” dedi. Oturumda Denetim Komisyonu’na Hakan Candemir, Murat Can Yetginer, Orhan Gümüş, Evren Çakırsoy ve Erhan Acar seçildi.
 
3 Ocak 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI