23 Ekim 2018

MAKSUDİYE MAHALLESİ YETKİLİLERE SESLENİYOR


Söğütlü Maksudiye Mahallesi, mahalle statüsüne geçmelerinin ardından, mahallede imar ve parselasyon nedeniyle bir hayli sıkıntı. Mahalle önümüzdeki günlerde, parselasyon yapılan mahalle içinde arazilerin ihale ile satışında kendilerine öncelik verilmesi

Söğütlü Maksudiye Mahallesinde sakinleri son günlerde oldukça rahatsız. Büyükşehir Belediyesi konunu ile köylerinin mahalle dönmesinin ardından, mahallenin ortasına bulunan arazilerin parsellenerek satılacak olması nedeni ile rahatsızlık duyuyorlar. Mahalle sakinleri 103 dönümlük arazide yapılan parsel çalışmalarının ardından, bu parsellerin ihale ile yapılacak satışlarda kendilerine öncelik tanınmasını ve istisna sağlanmasını istiyor.
TÜZEL KİŞİLİK VE DERNEK
Mahalle muhtarı Himmet Özdemir, konu ile ilgili verdiği bilgide, 2014 yerel seçimlerinden sonra mahalle statüsüne döndükleri, bu dönüşümün ardından, Orköy kapsamında tüm haklarının devam edeceğinin ifade edildiğini söyledi. Özdemir, “Maksudiye Mahallesi köy olarak kurulduğu günden beri kendi kendine yetebilen ve bakabilen bir köy. Köyümüzün kurulduğunu, köy kurucularından bazıları özel tapulu arazilerini köy tüzel kişiliğine ve Cami Derneğine devretti. Toplam 158 dönümlük arazi, köy tüzel kişiliği tarafından, tamamen evraklı ve belgeli olarak değerlendirilerek, elde edilen gelir, köyümüz için kullanılıyordu” dedi.
30 DÖNÜM PARSELLENDİ
Bu arazilerin bir bölümünün 1999 depreminin ardından parsellenerek satışa çıkarıldığını ifade eden Muhtar Özdemir, “Köyümüzün ortasında bulunan 103 dönümlük kalan bölümün, 30 dönümde yakın zaman içinde parsellendi. Önümüzdeki aylarda bu parsellerin satışı  ihale ile yapılacak. Ancak bu ihalede istenen meblağlar bizleri sıkıntıya sokacak. Bu nedenle, bölge sakinlerine öncelik ve istisna tanınmasını istiyoruz. Aksi takdirde, yıllardan beri belli bir kültürün yaşadığı, belli bir yaşam tarzı olan köyümüzün özelliği bozulacak. Bu konuda benin kadar bir çok mahalle sakini de rahatsız. Geyve’de bu tür uygulamalar yapıldı. Bizede de yapılabilir. Köyümüzün bütünlüğünün bozulmasını istemiyoruz. Son derece rahatsızız” diyerek Maksudiye Mahallesi sakinlerinin sesinin duyulmasını istedi.
8 Ocak 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI