21 Ekim 2018

HENDEK EMPATİ MERKEZİ AÇILDI


Hendek Belediyesi, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olması nedeniyle kurduğu Empati İstasyonunu yoğun bir katılımla açtı. Programa katılanlar görme engelli rehberler eşliğinde beyaz bastonlarla empati merkezini gezdiler.

AÇILIŞ PROGRAMI
Öğrencilerin ve vatandaşların duyarlılıklarının arttırılması hedeflenen Empati İstasyonunun açılışına Kaymakam Orhan Burhan, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 25. Dönem Milletvekili Ali İnci, Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanı Davut Yüce, müdürler, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan görme engelli Yusuf Durdurmuş, görme engelli empati istasyonu oluşturulması teklifine olumlu yanıt veren Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ’ye teşekkür ederek, tüm vatandaşları istasyonu gezmeye davet etti.
HİZMET YARIŞI
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Davut Yüce konuşmasında, engellilere hizmet noktasında son günlerde STK’lar da bir hizmet yarışı başladığını ifade etti. 2005 yılında Engelli yasası ile engellilere bir çok hakkın verildiğini ifade eden Yüce, “ Hepimizin bu şehre karşı bu ülkeye karşı sorumlulukları var. Bu şehirde yaşayan her kademe engelli haklarını gözetip, projelerinde uygulamaya çalışıyor. Her gün güzel bir projeye imza atılıyor.. Engelsiz bir şehri hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.


ENGELSİZ ŞEHİR
Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ’de yaptığı konuşmada proje hakkında bilgi verdi. Püsküllü şöyle konuştu, “Hendek İlçesi engellilerine çok değer veren bir ilçe, daha önceki Belediye Başkanımız Ali İnci bunu başlattı bizde devam ettiriyoruz. Bütün yapılan kalkınma, yapılan hizmetlerde kesinlikle birinci önceliğimiz engelli vatandaşlarımız. İskanlar verilirken binalarda engelli rampası yoksa, engelli vatandaşlarımıza uygun değilse biz iskan vermiyoruz. Hepimiz engelli adayıyız diyoruz ama ancak bunu sağlığımızı kaybedince anlayabiliyoruz. Göz bizim en önemli uzuvlarımızdan. Ben empati merkezimizi daha önce gezdim, içeride çok zorlandığımı söyleyebilirim. Bu farkındalığı oluşturan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”dedi.


FARKINDALIK YARATILIYOR
Empati İstasyonunun hayırlı olmasını dileyen Hendek Kaymakamı Orhan Burhan,” Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içerisinde yer alması için devletimiz çok sayıda tedbirler alıyor. Özellikle şehirlerin daha yaşanabilir,  engelli vatandaşlarımızca daha kullanılabilir bir hale getirilmesi  adına kaldırımlar olsun, kamu ve özel binalar olsun devletimiz gerekli hassasiyeti gösteriyor. Bu konuda Hendek Belediyemizin konuya gösterdiği hassasiyetlerinden dolayı bir kez daha sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Empati istasyonumuzu gezdikten sonra engelli vatandaşlarımızın toplum içerisinde nasıl zorluklar yaşadıklarına bizzat şahit olacağız. Bu istasyonumuzun her vatandaşımız tarafından gezmesini sağladığımızda engellilerin yaşamlarını daha net algılayabilecekler ve farkındalık yaratacaklardır”diye konuştu.


BİR ADIM ÖNDE
Açılış sonrasında bir konuşma 25. Dönem Milletvekili Ali İnci’de Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ’ye böyle bir farkındalık oluşturduğu için teşekkür ederek “Hendek ilçemiz engellilere yönelik yapılan hizmetlerde her zaman bir adım öndedir” dedi.  Kurdela kesiminden sonra açılışa katılanlar engelli rehberler eşliğinde empati istasyonunu gezdiler. Empati istasyonu her gün saat 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.
9 Ocak 2018 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI